„…a je to vlastne u starokatolíkov „platná“ omša?“

Ako vníma starokatolícke sviatosti Rímskokatolícka cirkev?

V poslednej dobe sa na nás viacerí veriaci z rímskokatolíckeho prostredia nezávisle od seba obrátili s otázkou, ako je to vlastne s našimi sviatosťami. Sú starokatolícke omše, spovede a ostatné sviatosti „platné“? Pokúsime sa preto na tieto otázky spoločne pozrieť z rímskokatolíckej perspektívy a hľadať na ne vecnú a čo možno najjasnejšiu odpoveď.

Hneď v úvode sa pozrime na príslušnú časť Kódexu kanonického práva (CIC):

Kán. 844 § 2: Kedykoľvek to potreba vyžaduje alebo sa to odporúča z hľadiska pravého duchovného osohu a len keď sa vyhne nebezpečenstvu omylu alebo indiferentizmu, je dovolené veriacim, ktorým je fyzicky alebo morálne nemožné dostať sa ku katolíckemu vysluhovateľovi, prijať sviatosti pokánia, Eucharistie a pomazania chorých od nekatolíckych vysluhovateľov, v cirkvi ktorých sú uvedené sviatosti platné.

Z uvedeného textu vyplýva, že z pohľadu RKC môžu v „nekatolíckych cirkvách“, ktoré si zachovali platné sviatosti, rímskokatolícki veriaci za určitých podmienok prijímať eucharistiu, spovedať sa a prijímať pomazanie chorých. O akých „nekatolíckych cirkvách“ to ale text hovorí? Ktoré z týchto cirkví majú z hľadiska RKC platné sviatosti? Viac svetla do tejto problematiky vnáša dokument Unitatis redintegratio, dekrét Druhého vatikánskeho koncilu o ekumenizme:

UR 15: Pretože tieto cirkvi, i keď sú oddelené, majú pravé sviatosti, a najmä – mocou apoštolského nástupníctva (vi successionis apostolicae) – kňazstvo a Eucharistiu, ktorými sú s nami ešte stále spojené veľmi tesnými zväzkami, je istá spoluúčasť na svätých veciach (communicatio in sacris) nielen možná, ale za vhodných okolností a so schválením cirkevnej vrchnosti sa aj odporúča.

Cirkvi s platnými sviatosťami sú teda tie, ktoré si zachovali skrze apoštolskú postupnosť pravé sviatostné kňazstvo a eucharistiu, čo umožňuje istú spoluúčasť na svätých veciach. Keďže starokatolícke cirkvi, ktoré sú združené v medzinárodnom spoločenstve Utrechtskej únie, majú z pohľadu rímskokatolíckej cirkvi zachovanú platnú apoštolskú postupnosť, ich sviatosti sú rovnako považované za platné – podobne ako aj sviatosti východných (pravoslávnych) cirkví.

V podobnom duchu sa vyjadruje aj pomerne kontroverzné vyhlásenie Kongregácie pre náuku viery Dominus Iesus z roku 2000, ktoré vo svojom 17. článku popisuje pozície rímskokatolíckeho učenia o cirkvi (ekleziológie):

DJ 17: Existuje teda jediná Kristova Cirkev, ktorá je v Katolíckej cirkvi vedená Petrovým nástupcom a biskupmi, ktorí sú s ním v spoločenstve. Cirkvi, ktoré i keď nie sú v dokonalom spoločenstve s Katolíckou cirkvou, zostávajú s ňou spojené prostredníctvom veľmi úzkych zväzkov, ako je apoštolská postupnosť a pravá Eucharistia, sú opravdivými miestnymi cirkvami. Preto Kristova Cirkev je prítomná a činná aj v týchto cirkvách, i keď im chýba plné spoločenstvo s Katolíckou cirkvou, keďže neprijímajú katolícku náuku primátu, ktorý objektívne má a z vôle Božej uplatňuje v celej Cirkvi rímsky biskup.
Naopak, cirkevné spoločenstvá, ktoré si neuchovali platný episkopát a pravú, plnú podstatu eucharistického tajomstva, nie sú cirkvami v pravom zmysle slova. Jednako však pokrstení v týchto spoločenstvách sú krstom začlenení do Krista, a preto sú v určitom, i keď nedokonalom spoločenstve s Cirkvou. Krst totiž smeruje k plnému rozvoju života v Kristovi prostredníctvom úplného vyznania viery, Eucharistie a plného spoločenstva v Cirkvi.

Toto vyhlásenie býva označované za kontroverzné práve preto, že sa v podstate snaží načrtnúť deliace čiary a vymedziť  tri „stupne pravosti“ jednotlivých kresťanských cirkví  (pozri aj: otvorený list biskupa Dušana Hejbala), pričom práve Rímskokatolícka cirkev a s ňou spojené cirkvi (napr. gréckokatolíci a ďalšie tzv. uniatské cirkvi) sú tie „najsprávnejšie“:

  1. Na prvom mieste teda stoja cirkvi, ktoré sú v plnom spoločenstve s rímskym biskupom – pápežom.
  2. Druhou kategóriou sú cirkvi, ktoré síce nemajú plné spoločenstvo s pápežom, ale zachovali si platnú apoštolskú postupnosť a tak aj sviatostné kňazstvo a sviatosť eucharistie (napr. pravoslávni, starokatolíci, či rôzne tradicionalistické katolícke zoskupenia – lefévristi, sedesvakantisti a pod.).
  3. Do tretej skupiny sú začleňované cirkevné spoločenstvá, ktoré podľa vyhlásenia s Kristovou cirkvou nespájajú pravé sviatosti ani jednota s pápežom, ale výlučne puto kresťanského krstu. Takto teda RKC vníma väčšinu cirkví, ktoré vzišli z reformácie.

Aj v kontexte tohto dokumentu tak starokatolíci stoja spolu s východnými cirkvami na rovnakej pozícii vo vzťahu k rímskej cirkvi. Hoci úrad rímskeho biskupa považujeme za užitočný a podstatný, naša predstava jeho realizácie je odlišná. Pápež by z nášho pohľadu mal byť v duchu starokresťanskej tradície len prvý medzi rovnými (lat. primus inter pares) a jednotlivé diecézy by tak mali mať právomoc rozhodovať samostatne o svojej budúcnosti – napr. o svojom budúcom biskupovi. O tom ale radšej inokedy… 🙂

To, že starokatolícke cirkvi stoja vo vzťahu k RKC v rovnakej pozícii ako pravoslávne cirkvi bolo najjasnejšie a úplne otvorene vyslovené v ekumenickom dialógu medzi Poľskou národnou katolíckou cirkvou v USA (Polish National Catholic Church – PNCC) a Rímskokatolíckou cirkvou. V roku 1993 totiž tento bilaterálny dialóg dosiahol zaujímavý medzník, keď vtedajší predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov Edward kardinál Cassidy informoval americkú (rímskokatolícku) biskupskú konferenciu o tom, že na PNCC môže byť aplikovaný kán. 844, § 3 CIC podobne ako na východné cirkvi. Podobne rímskokatolícki veriaci môžu pristupovať k sviatostiam v PNCC na základe kán. 844, § 2. Tento krok býva americkými teológmi označovaný aj ako „limitované intercommunio“. (Pre úplnosť a zachovanie objektivity je nutné dodať, že PNCC v roku 2003 vystúpila zo zväzku cirkví Utrechtskej únie. Na podstate veci to však nič zásadné nemení.)

Problém pre rímskokatolícku teológiu a cirkevnú prax nastáva u starokatolíkov až vtedy, keď sviatosti vysluhuje žena. Sviatostné kňazstvo žien je pre Rímskokatolícku cirkev doposiaľ neprípustné. V našej Starokatolíckej cirkvi v ČR však máme zatiaľ iba niekoľko vysvätených diakoniek a na prípadnú kandidátku kňazského svätenia ešte len čakáme, takže táto otázka je pre nás zatiaľ bezpredmetná.

Hoci teda v našom európskom prostredí ešte nebolo vydané oficiálne a formálne stanovisko, ako sa to stalo v prípade PNCC v USA, naša súčasná situácia je prakticky úplne rovnaká. V kontexte Kódexu kanonického práva RKC tak platí, že rímskokatolícki veriaci, pre ktorých je „fyzicky alebo morálne nemožné dostať sa ku katolíckemu vysluhovateľovi“ môžu u nás prijať sviatosti. Čo všetko možno do týchto dvoch kategórií zaradiť zostáva otvorenou otázkou pre cirkevných právnikov, keďže aj kanonické právo je len právo. 🙂

Poslednou inštanciou každého veriaceho však vždy zostáva jeho vlastné svedomie, ktoré mu umožňuje na základe vlastného poznania a konkrétnej situácie slobodne sa rozhodnúť.

Ďalšie významné ekumenické medzníky dialógu medzi starokatolíkmi a rímskymi katolíkmi

Radi by sme tiež čitateľov našich stránok upozornili na to, že v roku 2009 taktiež vznikol prvý ekumenický dokument, ktorý je ovocím vzájomného dialógu medzi starokatolíckymi cirkvami Utrechtskej únie a Pápežskou radou pre napomáhanie jednoty kresťanov na globálnej úrovni s názvom Cirkev a cirkevné spoločenstvo, ktorý nájdete v anglickej verzii priamo na vatikánskych internetových stránkach: http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_councils/chrstuni/vetero-cattolici/rc_pc_chrstuni_doc_20090512_report-church-ecclesial-communion_en.html.

01445_30102014_resize
Tento dokument hneď na začiatku veľmi jasne zdôrazňuje, že historické rozdelenie medzi starokatolíkmi a rímskymi katolíkmi je vnútrokatolícky problém (odsek 2).

Symbolickým gestom taktiež bolo, že sa na konci roka 2014 starokatolícki biskupi (vrátane nášho biskupa Dušana Hejbala) prvýkrát oficiálne stretli s pápežom Františkom: http://www.starokatolici.cz/2014/11/02/mimoradne-zasedani-ibk-ve-vatikanu.

(Autor: Martin Kováč, doktorand teológie a starokatolícky diakon)

Doplnenie zo dňa 24. 3. 2016:

Vďaka upozorneniu istého českého rímskokatolíckeho teológa na Facebooku, ktorý reagoval na môj článok, som sa dozvedel, že v inštrukcii Českej biskupskej konferencie Společenství ve svátostech s křesťany jiných vyznání z roku 2002 sa v jednej z poznámok pod čiarou (9) uvádza:

Srov. kán. 844, § 3 CIC, podobně i kán. 671, § 3 CCEO. Tyto normy se týkají všech pravoslavných církví, které považují konstantinopolský patriarchát za své duchovní centrum, a dále všech starých východních církví. Jsou to: koptská, etiopská, arménská, syrská, asyrská. Mezi církve, na které se tyto normy vztahují, však nikdy nezahrnul Apoštolský stolec církev starokatolickou z různých důvodů: pro velkou církevní a pastorální rozdílnost (místních) starokatolických církví, dále proto, že značné procento starokatolických kněží tvoří ti, kteří k ní konvertovali z církve katolické (od nich je katolickým věřícím dovoleno přijímat svátosti pouze v nebezpečí smrti) a konečně proto, že v poslední době udělila starokatolická církev kněžské a biskupské svěcení ženám. Všechny tyto prvky znemožňují učinit analogii mezi starokatolickou církví a východními církvemi, zmíněnými v kánonu 844 CIC (citováno z dopis ů sekretáře Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů kardinála Kaspera adresovaného ČBK dne 12. 2. 2000 pod čj. 481/2000/b a dne 7. 7. 2000 pod čj. 2344/2000).

Tento text je však z môjho pohľadu zavádzajúci – a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Keď text tvrdí, že Apoštolský stolec nikdy nevztiahol normy kánonu 844 na starokatolícku cirkev, ignoruje tým prípad Poľskej národnej katolíckej cirkvi v USA a Kanade (PNCC) z roku 1993, ktorý sme popísali vyššie. Táto cirkev bola v tom čase plným členom Utrechtskej únie a nachádzala sa vo veľmi podobnej situácii, ako aj Starokatolícka cirkev v ČR.
  • Ďalej text mylne tvrdí, že starokatolícke cirkvi udelili biskupské svätenie ženám. Toto tvrdenie je rovnako nepravdivé, keďže v rámci cirkví Utrechtskej únie doteraz nebola žiadna žena zvolená za biskupku. Kňazské svätenie ženám zatiaľ udeľujú starokatolícke cirkvi v Nemecku, Švajčiarsku, Holandsku a Rakúsku.
  • Veľký pomer bývalých rímskokatolíckych duchovných v rámci kléru bol konštatovaný aj v dialógu medzi RKC a PNCC, ako aj v dialógu medzi rímskymi katolíkmi a starokatolíkmi na globálnej úrovni (menované je hlavne Nemecko). Napriek tomu bol tento problém označený za sekundárny, keďže aj táto problematika sa pomaly posúva iným smerom. Aj v rámci Starokatolíckej cirkvi v ČR sa pomer bývalých duchovných RKC pomaly zmenšuje a významnou prioritou cirkvi je formácia a budovanie si vlastného kléru.

Na základe uvedených skutočností sa mi javí, že dôvody citovanej formulácie ČBK nemajú primárne teologický základ, ale skôr osobný charakter. V rámci svojich možností sa preto pokúsim iniciovať ďalší dialóg o týchto otázkach.

2 komentáre

  1. Text korektně vysvětluje právní postoje římskokatolické církve. Budí však dojem, jakoby se starokatolická církev potřebovala nějak ospravedlňovat. Budí to dojem, jakoby musela řešit, jsou-li její svátossti platné. Starokatolická církev vznikla jako církev rerezentující starou, a to znamená PŮVODNÍ katolickou církev. Tato církev existuje proto, že novokatolíci porušili principy církevního života. Snad se tu nemusím podrobně rozepisovat, co pro nás není na římských katolících (při vší ekumenické zdvořilosti) přijatelné (papalismus, dogmatizace různých teologických mínění, odepření krve Kristovy pod způsobou vína “laickým” členům církve, klerikalizace církve a zanedbání tradičního synodálního principu atd.). My se ohledně eucharistie slovy Ježíše Krista citovanými v liturgii: Vezměte a jezte z toho VŠICHNI … vezměte a pijte z něho VŠICHNI. Rádi sdílíme společenství stolu Páně i s římskými novokatolíky. Považujeme je (i s jejich omyly) za sestry a bratry v Kristu.

    • Martin

      Ďakujem za komentár! Rád by som na tomto mieste dodal, že tento môj článok nebol adresovaný starokatolíckym veriacim, ale primárne rímskokatolíckym veriacim, ktorí majú záujem o naše bohoslužby a sviatosti, no zároveň chcú zostať verní svojej tradícii.
      Predpokladám, že od Konferencie biskupov Slovenska sa stanoviska tak skoro nedočkajú, preto som im chcel ponúknuť vecnú odpoveď z ich vlastnej perspektívy. Myslím si totiž, že je to tak ekumenicky korektné.
      V slovenskom prostredí, ktoré je ešte stále veľmi majoritne katolícke, je pre mňa osobne dôležité byť zodpovedným a transparentným partnerom vzájomného dialógu. Aj to totiž podľa mňa o nás starokatolíkoch niečo vypovedá…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.