Prvý rok pani Anny Záborskej v úrade splnomocnenkyne Vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia

Vo štvrtok 8. septembra 2022 uplynul rok od vzniku novej funkcie spnomocnenca vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia, do ktorej bola v ten istý deň vymenovaná pani Anna Záborská. V tejto súvislosti nás už pred časom oslovila redaktorka RTVS s prosbou o stanovisko k jej pôsobeniu. Pri tejto príležitosti zverejňujeme vyjadrenie starokatolíckeho kňaza Martina Kováča:

„Pre nás, starokatolíčky a starokatolíkov, je spolu s ďalšími náboženskými menšinami na Slovensku najväčšou prekážkou a výzvou náboženskej slobody diskriminačná právna úprava registrácie cirkví a náboženských spoločností. Na nutnosť zmeny tejto situácie poukázala už bývalá pani ombudsmanka, ako aj stredisko pre ľudské práva, no pani Záborská napriek našim výzvam v tejto téme neurobila nič.

Pani Záborská, žiaľ, ale svoju úlohu aspoň podľa doterajšej verejnej komunikácie poňala ako ochranu slobody jedného vierovyznania a jedného presvedčenia – a to svojho vlastného, teda väčšinového rímskokatolíckeho. Iné vierovyznanie zrejme nemajú ani všetci ostatní zamestnanci úradu.

Slovensko dnes ale podľa nás nepotrebuje nové vysunuté pracovisko Tlačovej kancelárie KBS na Úrade vlády. Naopak potrebuje jasný hlas, ktorý sa zastane práv diskriminovaných náboženských menšín.

Ak sa teda prístup pani Záborskej nezmení, poznáme veľa lepších kandidátok a kandidátov na post Splnomocnenca Vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia.“

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.