Štefan Šrobár: Sila Biblie nie je v argumentoch

Zdroj: rmchurch.org

Písmo sväté je pre nás akoby Božím listom. Ak mu chceme dober porozumieť, musíme tento list čítať viac srdcom ako rozumom. Treba sa skôr zastaviť, stíšiť a počúvať s otvoreným srdcom. Dôležité je nenechať sa znechutiť. Ľudia sú šťastní, keď sa môžu vyčerpaní napiť z prameňa, a nie sú nešťastní z toho, že tento prameň nemôžu vypiť celý.

V Biblii k nám hovorí Boh, a to celkom slobodne, alebo aj mlčí. Neexistuje žiadny kľúč na to, aby sme Boha prinútili prehovoriť. Boh nie je nijako manipulovateľný človekom. To by potom nebol živý a pravý Boh, ale výtvor človeka.

V konečnom dôsledku je dôležité upriamiť pozornosť nie na samotnú Bibliu, ale skôr na Toho, kto cez ňu chce k nám prehovoriť.

Žiadna veta v Biblii nie je výlučne božská alebo výlučne ľudská. Nedajú sa od seba oddeliť. A predsa možno za určitých podmienok porozumieť tomu, čo nám chce Biblia povedať.  V súčasnej dobe už máme plné knižnice biblických komentárov a predsa niekedy nerozumieme svätému Písmu. Je to preto, lebo naše srdce otupelo a prestalo byť vnímavé pre Božiu lásku.

Biblické zvesti nepozývajú k mechanickému prijímaniu, ale k odvážnemu dialógu s biblickými svedkami. Prečo nekonfrontujeme biblické príbehy so skutočnosťami a skúsenosťami, ktoré sme prežili a ktoré sme v dôsledku živej biblickej zvesti získali? Prečo nepodstupujeme jóbovský zápas s biblickým posolstvom?

Štefan Šrobár
Autor je teológ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.