Štefan Šrobár: Ježišov nový život

Obrázok: FB Cris (Dibujante)

Ježišov život po vzkriesení je opravdivým ľudským životom. Svedčia o tom evanjeliá. Príbehy Ježišovho života po vzkriesení sa nápadne podobajú príbehom jeho pozemského života. Ježiš sa stretáva so svojimi učeníkmi, stoluje s nimi a vysvetľuje im zmysel svojho pozemského života. Ježiš teda žije opravdivý ľudský život, ale v nových dimenziách Božej večnosti.

Nemali by sme preto zostávať pri Ježišovom prázdnom hrobe. Po vzkriesení sme pozvaní ísť do celého sveta a všade hlásať zvesť  o Ježišovom vzkriesení, ktorá je jadrom evanjelia. Vieru a pôsobenie Božieho Ducha vytvára nový postoj Ježišových učeníkov k svetu a k všetkým oblastiam jeho života.

Opravdivý svedok je človek, ktorý nosí a rozvíja v sebe nádej na večný život, ktorý prinesie Ježiš Kristus pri svojom novom príchode na konci časov. Raná cirkev žila v očakávaní Ježišovho príchodu. Teda nie prázdny hrob, ale plnosť nádeje na premenu života.

Ako hlásať vieru v Ježišovo vzkriesenie súčasnému človeku? Predovšetkým ukázaním tých oblastí života, kde je možné Ježišovo vzkriesenie zažiť ako realitu a nie ako mýtus. Ale aj mýtické obrazy, ktoré sú súčasťou rozprávaní evanjelií majú svoju výpovednú hodnotu.

Nehovorme o odmýtizovaní, ale snažme sa porozumieť o čo v mýtoch ide. Potom sa náš život obohatí o poznanie tajomstva Ježišovho života po jeho vzkriesení. Viera sa nestane len vecou rozumu, ale prenikne celým naším životom. Veľká noc nebude len súčasťou niekoľkých dní, ale celého nášho života.

 

Štefan Šrobár
autor je teológ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.