Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov – 18. – 25. januára 2017

Dnes sa na celom svete začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý sa tradične koná medzi starobylým sviatkom Katedry sv. Petra (18. januára) a sviatkom Obrátenia (alebo v kontexte súčasného pavlovského bádania lepšie povolania) sv. apoštola Pavla (25. januára).

Tohtoročný týždeň je zameraný na 500. výročie reformácie a jeho mottom je „Zmierenie – ženie nás Kristova láska“ (por. 2 Kor 5,14). Materiály k tomuto týždňu preto pripravili kresťanské cirkvi v Nemecku, a ich slovenskú verziu nájdete na stránkach Konferencie biskupov Slovenska.

Tak ako je zvykom, v závere tejto brožúrky sa môžete dozvedieť viac o kresťanských cirkvách a ich situácii v tej krajine, ktorá tento rok pripravila text brožúrky. A tak sa v nej nájdete aj dve krátke zmienky o nemeckých starokatolíkoch 🙂

„V 19. storočí sa v Nemecku udomácnili viaceré cirkvi a denominácie, medziiným baptisti a metodisti rovnako ako starokonfesné cirkvi (nezávislá evanjelická luteránska cirkev, stará reformovaná cirkev a starokatolícka cirkev). Často vznikali z protestných hnutí vnútri Cirkvi, čo viedlo k tomu, že ostali relatívne malé a zväčša udržiavali ekumenické vzťahy.“ (s. 42)

„Rada kresťanských cirkví v Nemecku (ACK) bola založená 10. marca 1948, teda niekoľko mesiacov pred založením Ekumenickej rady cirkví. Zakladajúcimi členmi boli EKD, menoniti, baptisti, metodisti a starokatolícka cirkev.“ (s. 45)

Text tohtoročnej brožúry nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.