POZVANIE: Duchovný program na PRIDE Košice 29. 8. 2021

🌈 Tento víkend sa uskutoční PRIDE Košice – a naši priatelia zo združenia SIGNUM – Dúhoví kresťania tento rok pripravili sprievodný Duchovný PRIDE program. A ani tento rok nebude chýbať statokatolícke zastúpenie!

V rámci záverečnej ekumenickej bohoslužby v nedeľu o 16.30 h bude mať príhovor náš priateľ a starokatolícky diakon Petr Miencil (Starokatolíci u sv. Máří Magdalény v Praze), ktorý sám žije v registrovanom partnerstve.

ℹ️ Podrobnejšie informácie o programe nájdete priamo na stránke udalosti na Facebooku.

Príďte! 😇

Program

12.30 – “Cesta k dúhovej pastorácii v cirkvi” – predstavenie života a aktivít spoločenstiev kresťanov a kresťaniek menšinovej sexuálnej orientácie či rodovej identity zúčastnených krajín

13.30 – “S Máriou a Máriou, či Jozefom a Jozefom na ceste za Ježišom?!?” – Elena Martinčoková nám predstaví neformálne združenie rodičov a priateľov LGBT+ ľudí a bude spolu s ďalšími viesť diskusiu o vplyvoch priamej či nepriamej diskriminácie LGBT+ osôb pod rúškom viery

15.00 – panelová diskusia “LGBT+ ľudia a cirkev, snahy o zblíženie” s nemeckým teológom Michaelom Brinkschröderom a slovenským teológom Jozefom Žuffom za moderácie Miroslava Maťavku o skúsenostiach z ich krajín

16.30 – ekumenická PRIDE bohoslužba s príhovorom českého starokatolíckeho diakona Petra Miencila

Dr. Michael Brinkschröder, 54 rokov, kat. teológ a sociológ, žije v Mníchove a pracuje ako učiteľ náboženstva. V roku 1991 založil pracovnú skupinu pre teplú teológiu a v ich časopise „Werkstatt Schwule Theologie“ publikoval množstvo článkov o teológii oslobodenia teplých / queer ľudí. Jeho dizertačná práca má názov „Sodoma ako symptóm“ a skúma korene kresťanskej antihomosexuality. V rokoch 2011 – 2015 bol spolupredsedom Európskeho fóra kresťanských LGBT skupín a v rokoch 2015 – 2017 spolupredsedom globálnej siete dúhových katolíkov. Je členom ekumenickej pracovnej skupiny pre homosexuálov a cirkvi (HuK) e.V. a jedným z hovorcov katolíckeho výboru LGBT + v Nemecku. V Mníchove sa angažuje v mesačných queer bohoslužbách a v pracovnej skupine dúhovej pastorácie pri Arcidiecéze Mníchov a Freising.

Dr. Jozef Žuffa, 42 rokov. Teológiu vyštudoval vo Viedni, žije v Bratislave. Pôsobí na Trnavskej univerzite. Venuje sa prejavom náboženstva v spoločnosti a špecifikám kresťanstva v regióne strednej a východnej Európy. V roku 2011 sa spolupodieľal na medzinárodnom výskume Aufbruch, vedenom Pastorálnym fórom vo Viedni. V roku 2019 prezentoval viaceré výskumy v knihe Radosť evanjelia na Slovensku II ako jej spoluautor. Kniha sa na Slovensku dostala v lete 2019 do prvej päťdesiatky bestsellerov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.