Pomôžte nám pomáhať – podporte nás cez výzvu na Donio.sk

Veríte, že sa kresťanstvo dá žiť aj inak? – OTVORENE – ĽUDSKY – EKUMENICKY – DEMOKRATICKY

My ho žijeme. Podporte nás v našej činnosti.

Chcete vedieť viac o tom v čom nás podporíte? Zhrnuli sme krátky prehľad aktuálnych činností.

  • Budujeme na Slovensku spoločenstvo Starokatolíckej cirkvi otvorenej pre všetkých – rozvedených, LGBTI+ ľudí, zodpovedne žijúce páry, jednorodičov a jednoducho všetkých, ktorí nestratili svoju vieru úplne. Veríme, že cirkev je pre všetkých. Bez rozdielu. Tento rozmer cirkevného prostredia môžete zažiť na bohoslužbách v Bratislave, Trnave a Žiline. V komunitnom centre v Žiline Ivana Poliaková organizuje stretnutia LGBTI+ ľudí v spolupráci s občianskym združením Signum – dúhoví kresťania. Rozmer viery sme tiež priniesli v stánku na Pride v Košiciach i Bradislave, kde sme hovorili o možnom spojení viery a LGBTI+ komunity. Taktiež na festivale Pohoda v NGO pasáži sme svojimi aktivitami zaujali a návštevou nás poctila aj pani prezidentka Zuzana Čaputová.
  • Pomáhame utečencom, Ukrajincom a menšinám. Vytvorili sme spoluprácu s organizáciou Mareena pre pomoc utečencom, kde realizujeme kariérne poradenstvo a mentoring, ktoré odborne zastrešuje Zuzana Dugovičová, predsedníčka našej farskej rady v Bratislave. Projekt za naše občianske združenie koordinuje Martin Kolenič a s Eli Horsáková. O supervíziu sa postará Peter Brnula, člen našej farnosti a odborník v oblasti sociálnej práce. V spolupráci so Slovenským veľvyslanectvom na Ukrajine sme darovali materskej škôlke “Terenok” preliezku. Tiež sme pre Ukrajinu zakúpili agregátory na výrobu elektriny, ktoré Eli odviezla priamo na Ukrajinu.
  • Spájame sa v spoločných hodnotách s inými cirkvami, náš kňaz Martin sa zúčastňuje dialógu – “Keď sa stretne moslim, žid a kresťan”. Tiež sme súčasťou ekumenických bohoslužieb v Bratislave. Martin bol pozvaný do projektu a názvom “V barvách duhy”, ktorá sa snaží vytvárať spojenia medzi LGBTI+ ľuďmi a kresťanskou vierou.
  • Starokatolícka cirkev funguje na demokratickom princípe, teda o dianí v cirkvi rozhoduje farská rada. Demokratické princípy však žijeme v ďalších rozmeroch. Zapojili sme sa do kampane Platforma pre demokraciu s názvom Chcem tu zostať. Martin Kováč nás zastupoval aj na Impact Lab Summit, kde prezentoval naše aktivity a demokratický rozmer cirkvi.
  • To, že na Slovensku (zatiaľ) nie sme ako starokatolíčky a starokatolíci Utrechtskej únie registrovanou cirkvou nám umožnilo nájsť si svoju cestu v prostredí občianskej spoločnosti. Jednou z našich aktivít je aj aktívne zasadzovanie sa za práva náboženskej slobody, kde sme podnikli viaceré kroky k úprave diskriminačného zákona.

Pomôžte nám udržať a rozvíjať naše aktivity naďalej a umožníte nám tak šíriť povedomie o tom, že kresťanstvo sa dá žiť aj inak.

Podporte nás vo výzve na Donio a staňte sa súčasťou nášho príbehu.

Ďakujeme!