Požiadali sme o pomoc ombudsmanku (27. 1. 2022)

🇸🇰 Pokračujeme v našom úsilí o skutočnú náboženskú slobodu na Slovensku! Koncom minulého týždňa sme podali podnet ohľadom zákona č. 308/1991 Zb. o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností a požiadali sme, aby ho prešetrila Verejná ochrankyňa práv, pani prof. Mária Patakyová.

⚖️ Podľa tohto zákona je totiž na registráciu novej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti na Slovensku potrebné okrem iného predložiť čestné vyhlásenia najmenej 50 000 plnoletých členov, ktorí majú trvalý pobyt na území SR a sú občanmi SR, o tom, že sa hlásia k cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, podporujú návrh na jej registráciu, sú jej členmi, poznajú základné články viery a jej učenie a sú si vedomí práv a povinností, ktoré im vyplývajú z členstva v cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, s uvedením ich mien, priezvisk, trvalého pobytu a rodných čísel.

❌ Zákon č. 308/1991 Zb. o slobode náboženskej viery tak podľa nás konzervuje súčasné nerovné postavenie a náboženskú neslobodu na Slovensku. Považujeme ho za zlý, neprimerane prísny a tým aj diskriminačný. Ako malej cirkvi nám de facto znemožňuje získať na Slovensku štátne uznanie a čo i len základnú právnu subjektivitu. Sme preto presvedčení, že sme nespravodlivo znevýhodňovaní a naše práva sú porušované, o čom sme už minulý rok formou otvoreného listu informovali pani Annu Záborskú, splnomocnenkyňu vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia. Zároveň od začiatku otvorene deklarujeme, že nám nejde o štátnu dotáciu na činnosť cirkví, keďže podporujeme finančnú odluku cirkví od štátu

👨‍⚖️ Sme si vedomí, že už v roku 2008 generálny prokurátor podal sťažnosť na Ústavný súd SR po prvom sprísnení tohto zákona, keď NR SR v roku 2007 odsúhlasila zmenu podmienok registrácie z dovtedajších 20 000 podpisov sympatizantov na 20 000 čestných vyhlásení dospelých členov. ÚS SR následne rozhodol o tom, že cenzus je v súlade s ústavou. Keďže sa však v roku 2017 podmienky registrácie ohľadom požadovaného počtu čestných vyhlásení dospelých členov zmenili zásadným spôsobom – z 20 000 čestných vyhlásení dospelých členov na 50 000 – domnievame sa, že by malo byť možné obrátiť sa na Ústavný súd SR s novou sťažnosťou.

🤞 Ďakujeme za vašu doterajšiu podporu a držme si palce, aby náboženská sloboda na Slovensku nebola len vecou pre vyvolených.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.