Aliančný modlitebný týždeň a Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov 2016

Ako je už dobrým zvykom, aj tento rok sa hneď vo svojom úvode začína dvomi zaujímavými podujatiami, ktorých cieľom je napomáhať prostredníctvom osobných stretnutí, rozhovorov a predovšetkým spoločných modlitieb, jednote kresťanov.

Prvou z týchto akcií je Aliančný týždeň modlitieb, ktorého počiatky siahajú až do roku 1856 a spájajú sa s tzv. prebudeneckým hnutím v USA a Veľkej Británii. Jedná sa tak o jedno z najstarších ekumenických podujatí. V tomto roku sa koná po celom svete v dňoch 3. až 10. januára 2016, pričom ústrednou témou je „Radosť, ktorú vám nikto nevezme“.

Český preklad materiálov k tohtoročným modlitbám je voľne dostupný na stránkach Ekumenické rady církví v ČR: www.ekumenickarada.cz/img-content/files/ATM_2016.pdf

Druhým, nemenej zaujímavým, podujatím je Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý každoročne pripravuje Svetová rada cirkví (World Council of Churches) v spolupráci s Pápežskou radou pre napomáhanie jednoty kresťanov.

Ako biblický text pre rok 2016 bol vybraný text z Prvého Petrovho listu 2,9–10: „Vy však ste vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, jeho vlastný svätý národ, aby ste zvestovali veľké skutky toho, čo vás povolal z temnoty do svojho predivného svetla. Kedysi ste neboli ľudom, ale teraz ste Boží ľud; prv ste boli bez milosrdenstva, ale teraz ste milosrdenstvo dosiahli.“ a témou tohto roka modlitieb je „Povolaní zvestovať veľké skutky Pánove“.

Slovenský preklad materiálov je možné nájsť na stránkach Konferencie biskupov Slovenska: www.kbs.sk/pdf/EKU/EKUTMJK2016.pdf

Nenechajte si preto ujsť túto príležitosť nachádzať spoločne jednotu v rozličnosti. Aj svoju vlastnú identitu totiž najlepšie spoznávame a formujeme v dialógu a pri stretnutiach s rôznorodosťou. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.