Ekumenická bohoslužba v pôste za otvorenosť, toleranciu a porozumenie v spoločnosti (12. marca 2017)

Srdečne Vás pozývame na ekumenickú bohoslužbu v pôstnom období za otvorenosť, toleranciu a porozumenie v spoločnosti.

V nedeľu 12. marca 2017 sa v rámci našich nedeľných bohoslužbách už tretíkrát stretneme v ekumenickom kruhu pri spoločnom slávení eucharistie podľa tzv. Limskej liturgie.

Táto bohoslužba však bude tentokrát výnimočná – a to hneď z troch dôvodov:

1. BUDEME SA SPOLOČNE MODLIŤ ZA OTVORENOSŤ TOLERANCIU A POROZUMENIE V NAŠEJ SPOLOČNOSTI
Deň pred našou bohoslužbou, teda v sobotu 11. marca, budú Bratislavou pochodovať obdivovatelia vojnového Slovenského štátu, ktorého predstavitelia zaplatili za vraždu našich spoluobčanov deportovaných v dobytčích vagónoch do koncentračných táborov. V tom istom týždni sa v Bratislave taktiež uskutoční séria podujatí s názvom Antifašistická mobilizácia 2017 / Bratislava, počas ktorej budú prebiehať viaceré aktivity zamerané na prevenciu proti extrémizmu.
Aj my preto prijímame výzvu prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý v novoročnom prejave vyzval najvyšších predstaviteľov cirkví na Slovensku, aby sa postavili proti extrémizmu. Áno, aj nás naozaj znepokojuje, „ako sa za Boha, za národ, za kresťanské hodnoty a údajnú ochranu koreňov a hodnôt našej civilizácie schovávajú výhonky nebezpečného zla“.
Pri našej bohoslužbe sa preto budeme spoločne naprieč našimi konfesionálnymi hranicami modliť za otvorenosť, toleranciu a porozumenie v spoločnosti i v našich cirkvách.

2. EKUMENICKÁ LIMSKÁ LITURGIA TENTO ROK OSLAVUJE SVOJE 25. VÝROČIE
Limská liturgia sa prvýkrát slávila v Lime, Peru 15. januára 1982 na záver plenárneho stretnutia Komisie pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví (World Council of Churches), ktoré prijalo jeden z najvýznamnejších ekumenických dokumentov o krste, eucharistii a ordinovanom úrade v cirkvi (Baptism, Eucharist and Ministry). Zámerom Limskej liturgie bolo na jednej strane vyjadriť ekumenickú zhodu v týchto otázkach, na ktorých sa zhodlo tak veľké množstvo kresťanských cirkví po celom svete, no zároveň dať kresťanom možnosť prežiť spoločnú modlitbu okolo Pánovho stola.
Radi by sme preto dali túto príležitosť aj kresťanom na Slovensku.

3. NAŠA STAROKATOLÍCKA KOMUNITA V BRATISLAVE OSLÁVI SVOJ PRVÝ ROK
Ako Starokatolíci v Bratislave, misijné spoločenstvo Starokatolíckej cirkvi v ČR, sme začali naše bohoslužby v Bratislave sláviť pravidelne každú nedeľu od marca 2016. Radi by sme preto tento prvý rok nášho fungovania oslávili s našimi priateľmi z prostredia kresťanskej ekumény. Všetci ste preto srdečne vítaní! 🙂

KEDY?
Druhá nedeľa v pôstnom období, 12. marca 2017 o 16:00

KDE?
Kaplka EBF UK, Bartókova 8, Bratislava

S KÝM?
Pozvanie prijali:

Eva Guldánová, doktorandka na Katedre systematickej teológie Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského so zameraním na otázky ekumenizmu a ordinovaná duchovná ECAV na Slovensku

Ondrej Prostredník, docent Katedry Novej zmluvy Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského a ordinovaný duchovný ECAV na Slovensku

Daniel Pastirčák – kazateľ Cirkvi bratskej v bratislavskom zbore Kaplnka

Ivan Lukáč – metodistický farár – Farnosť Evanjelickej cirkvi metodistickej, Bratislava – Staré Mesto

Pavel Vichlenda – starokatolícky kňaz

Martin Kováč – starokatolícky diakon (Starokatolíci v Bratislave) a doktorand teológie

…a ďalší

PRIESTOR NA STRETNUTIA A ROZHOVORY
Ako je naším dobrým zvykom, po bohoslužbe bude priestor pre osobné rozhovory pri výbornej káve a malom občerstvení. 🙂

ZBIERKA Z TEJTO BOHOSLUŽBY BUDE VENOVANÁ NA VYBRANEJ DOBROČINNEJ ORGANIZÁCII, O KTOREJ VÁS NA TÝCHTO STRÁNKACH BUDEME UŽ ČOSKORO INFORMOVAŤ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.