Pred 150 rokmi exkomunikovali Ignaza von Döllingera

Portrét Ignaza von Döllingera (Franz Seraph von Lenbach, zdroj: Wikipedia)

Pred 150 rokmi bol 17. apríla 1871 z rímskokatolíckej cirkvi exkomunikovaný Ignaz von Döllinger, renomovaný nemecký cirkevný historik a kňaz. Exkomunikoval ho jeden z jeho vlastných študentov – mníchovský arcibiskup Gregor von Scherr.

Döllinger bol jedným z hlavných kritikov a odporcov dogmy o neomylnosti pápeža a jeho univerzálnom primáte nad celou cirkvou, čím významne ovplyvnil starokatolícke hnutie. Oproti dobovej cirkvi, ktorá sa v čase pontifikátu Pia IX. rozhodla „zaradiť spiatočku“ sa práve Döllinger usiloval o aktualizáciu, inováciu a demokratizáciu katolicizmu v nových spoločenských kontextoch. Známym je napríklad jeho výrok, že ak by sme chceli argumentovať v prospech pápežskej neomylnosti z cirkevných dejín, bolo by treba sfalšovať celé dejiny.

Napriek exkomunikácii Döllinger mohol pokračovať v akademickej kariére. V roku 1872 bol menovaný za rektora Mníchovskej univerzity a v roku 1873 bol menovaný za predsedu Bavorskej akadémie vied. Zomrel 10. januára 1890.

Zaujímavosťou je, že jeho pamiatke sa dnes venuje aj nemecký portál katholisch.de, teda tamojšie oficiálne rímskokatolícke noviny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.