100 rokov od narodenia biskupa Felixe Maria Davídka

🥳 12. januára 1921, teda presne pred sto rokmi, sa narodil Felix Maria Davídek, rímskokatolícky biskup Skrytej cirkvi v socialistickom Československu.
🤔 A prečo si ho pripomíname my? Pretože jeho nasadenie vlastného života pre cirkev a evanjelium, odvaha robiť nové kroky a otvorenosť v uvažovaní oslovujú aj dnes a svedectvo jeho života viery prekračuje hranice rímskokatolíckej cirkvi. Biskup Davídek hľadal v čase totalitného režimu nové cesty, aby cirkev mohla prežiť.
💡 Davídkov príbeh provokuje a inšpiruje aj v súčasnosti podobne, ako keď k nám aj dnes veľmi aktuálne prehovárajú texty biblických prorokov. Nezostáva uzavretý v minulosti, ale núti aj nás premýšľať veci nanovo a inak.
👉 Mnohí ani dnes nevedia, že ženatí kňazi a biskupi, synodalita v cirkvi, interdisciplinárne štúdium teológie či dokonca kňazské svätenie žien, po ktorom desaťročia volajú reformné katolícke iniciatívy na západe, bolo živou realitou v čase komunistickej totality v Československu – a síce v rímskokatolíckom spoločenstve Koinótés pod vedením biskupa Davídka.
📖 Ako to už ale býva, „proroka si uctia všade, len nie vo svojej domovine, medzi svojimi príbuznými a vo vlastnom dome“ (Mk 6, 4). Po roku 1989, keď sa zmenili politické pomery, sa úradná cirkev usilovala, aby sa veci vrátili „do normálu“ a provokatívny príbeh Davídka a Koinótés mal zostať umlčaný a zabudnutý – a to aj pričinením tradičnejších vetiev prenasledovanej cirkvi. Vďaka Bohu, nestalo sa tak.
♻️ Ak dnes hľadáme príbeh katolíckych alternatív v našich dejinách, biskup Davídek a Koinótés si určite zaslúžia dôležitú kapitolu. Aj preto nás ich odkaz inšpiruje.
🙏 V modlitbe preto ĎAKUJEME za biskupa Davídka a mnohých ďalších mužov a ženy v Skrytej cirkvi, ktorí pre vieru nasadzovali svoje životy!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.