Ako môžeme byť spoločne cirkvou v 21. storočí?
Drahí bratia a sestry,
nemožno poprieť, že Európa sa stáva stále viac sekulárnou. Stále viac ľudí sa nehlási k vôbec žiadnemu náboženstvu. Súčasne sa však „náboženský trh“ diverzifikuje v dôsledku migrácie. Tradičné cirkvi čelia novým „konkurentom“ na svojom domácom trhu, či už zo strany iných cirkví alebo úplne iných náboženstiev. Nová situácia ponúka zároveň hrozby a príležitosti jedinej Božej cirkvi. Najväčším nebezpečenstvom je, že sa uzavrieme do konfesionalizmu. Najväčšou príležitosťou je oživenie cirkvi.
Verím, že toto oživenie cirkvi by malo byť založené na dvoch aspektoch: osobnom vzťahu s Bohom a na evanjelizujúcej cirkvi ako spoločenstve.
Cirkev nemá budúcnosť, ak je jej hlavným cieľom baviť. Cirkev nemá budúcnosť, ak je jej hlavným cieľom byť psychoterapeutom a sociálnym pracovníkom. Cirkev nemá budúcnosť, ak je jej hlavným cieľom udržať si svoju moc a výsady.
Namiesto toho musí byť cirkev oknom viery: čo znamená viera pre každodenný život človeka? To je dôvod, prečo je modlitba a učenie sa modlitbe tak dôležité. Mnoho nenáboženských ľudí má záujem dozvedieť sa viac o Božej prirodzenosti. Zmyslom nie je chodiť do kostola, ale byť cirkvou. Starokatolíci a anglikáni sú v plnom sviatostnom spoločenstve od roku 1931. Chopme sa príležitostí, ktoré nám dáva náš vzťah, na to, aby sme spoločne uplatnili naše talenty a zručnosti kdekoľvek budeme môcť.
Ak sa anglikánske a starokatolícke cirkvi v kontinentálnej Európe chcú stať atraktívnymi pre ľudí, musia vyjsť zo svojho vždy pohodlného špecifického „kultúrneho kresťanstva“.
Teší ma, že na mnohých miestach je už niečo v pohybe. V roku 2017 vzniká špeciálny „Projekt púte do Echternachu. Stretnutie anglikánskych a starokatolíckych mladých.“ Svätý Willibrord vykonal pre evanjelizáciu Európy to, čo nikto iný. Ak chceme prinášať Božie slovo a Božie činy ľuďom, musíme za ne sami zaručiť.
V mene starokatolíckych a anglikánskych biskupov v Európe
+ Harald Rein, biskup Kresťanskokatolíckej cirkvi vo Švajčiarsku
Zdroj: http://www.willibrord.org/society/ch/WilliNews1610.pdf