Okrúhly stôl spojil rôzne pohľady na registráciu cirkví na Slovensku

Okrúhly stôl spojil rôzne pohľady na registráciu cirkví na Slovensku

Bratislava 27. augusta 2024: Občianske združenie Starokatolíci na Slovensku hostilo okrúhly stôl, kde odborníčky a odborníci diskutovali o možnostiach zlepšenia právneho rámca pre registráciu cirkví a náboženských spoločností v Slovenskej republike.

V diskusii dostali slovo verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová, riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Radovan Čikeš, zástupcovia akademickej obce, Európskej komisie a ambasád. K okrúhlemu stolu sa pripojili so svojimi skúsenosťami aj príslušníci iných náboženských komunít, pre ktoré je v súčasnom stave nereálne dosiahnuť registráciu štátom.

Zástupca OZ Starokatolíci na Slovensku, Martin Kováč, uviedol tému prehľadom súčasného právneho stavu. Je už roky nemenný v dôsledku rozhodnutia Ústavného súdu, ktorý nenašiel protiústavnosť v početnom limite 20 000 členov požadovaných príslušným zákonom na registráciu novej cirkvi či náboženskej spoločnosti. Novelou zákona z roku 2017 bol cenzus zvýšený až na 50 000 členov, a to prináša nový dôvod zvážiť opätovné podanie na Ústavný súd.

Martin Kováč zmapoval doterajšie aktivity občianskeho združenia Starokatolíci na Slovensku. V uplynulých rokoch sa obrátili na verejnú ochrankyňu práv a Slovenské národné centrum pre ľudské práva. Vstúpili do kontaktu so splnomocnenkyňou vlády pre ochranu slobody vierovyznania a postarali sa o verejnú podporu zmeny v zákone zo strany známych osobností. V januári 2023 sa tiež obrátili s novým podaním na novozvoleného ombudsmana Róberta Dobrovodského, na ktorého vyrozumenie ešte čakajú.

Odborníci z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty UK upozornili, že v polemikách na túto tému prevládajú politicky motivované záujmy, predsudky alebo striktne právne prístupy bez ochoty vnímať odborné stanoviská z akademickej obce.

Účastníci a účastníčky Okrúhleho stola prízvukovali nutnosť realistického prístupu. Isté riziká skrýva v sebe aj systém tzv. dvojúrovňovej registrácie známy napríklad z Českej republiky. Novou okolnosťou v tejto agende sa môže stať prípadná finančná odluka cirkví od štátu.

Prítomné náboženské komunity opäť deklarovali, že dôvodom ich aktivít nie je dosiahnutie ekonomickej podpory zo strany štátu. Prvoradým záujmom je možnosť ponúknuť členom a členkám príslušných komunít potrebnú spirituálnu či náboženskú asistenciu bez formálnych prekážok.

Okrúhly stôl bude mať ďalšie pokračovania. Ukázal potrebu otvorenej a vecnej diskusie, v ktorej prevláda citlivosť voči potrebám členiek a členov menších cirkví a náboženských spoločností. Takáto vnímavosť je jedným z dôležitých aspektov vyspelej demokratickej spoločnosti.

 

Fotogalériu zo stretnutia nájdete tu.