Katolícka alternatíva: Lucie Kodišová

♻️ #KatolíckaAlternatíva. Tak sa niekedy zvyknú nazývať starokatolícke cirkvi. A tak sme nazvali aj náš nový seriál online diskusií, ktorý pre vás pripravujeme v čase opatrení proti šíreniu koronavírusu.

👉 V druhej časti seriálu sa náš kňaz Martin Kováč rozprával s Luciou Kodišovou, historičkou umenia, študentkou staorkatolíckej teológie, bývalou podpredsedkyňou Synodnej rady Starokatolíckej cirkvi v ČR a kurátorkou pre fondy prác z drahých kovov a drahokamov Národného múzea v Prahe.

„Já jsem v žádné církvi nikdy předtím nebyla. Jsem pokřtěná starokatolička. Ve starokatolické církvi to potom šlo velmi rychle, protože se ukázalo, že je to církev, která zachovává právě to, co mi připadalo úžasné a zajímavé – a to je ta tradice. Po tom jsem hodně toužila.

A přestože si myslím, že smýšlením jsem v mnoha ohledech hodně protestantská tak ta krása liturgie, ta kontinuita – to mě vždycky lákalo. No a církev, která zachovávala tu krásu liturgie a zároveň umožňovala člověku chovat se upřímně a víc uvolněně než římskokatolická církev v takové podobě, v jaké já jsem se s ní setkala. (…)

Ta kombinace toho, že ta církev umí být velmi vážná a tradiční na jednu stranu a zároveň taková neformální a lidská na stranu druhou se mi hrozně líbila,“ približuje v rozhovore Lucie Kodišová.