Bratislava 1.3. 2021 – Je načase, aby cirkvi uznali homosexualitu ako variant ľudskej sexuality a ľudských vzťahov.
Ondrej Prostredník získal medzinárodnú Cenu za slobodu v cirkvi, ktorú udeľuje prestížna švajčiarska nadácia Nadácie Herberta Haaga. Cenu získal za jeho postoje na obhajobu spolužitia osôb rovnakého pohlavia na pôde Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a obhajobu práv LGBTI ľudí v slovenskej spoločnosti. Cena sa bude odovzdávať prostredníctvom online eventu v nedeľu 7. marca 2021.
Je načase, aby cirkvi uznali homosexualitu ako variant ľudskej sexuality a ľudských vzťahov. Táto myšlienka spája všetkých tohtoročných štyroch laureátov, spomedzi ktorých je Ondrej Prostredník jedeným z výhodnej časti Európy.
Homosexualita je vážnou výzvou pre cirkvi po celom svete. Hoci mnohé štáty už pristúpili k zákazu diskriminácie na základe sexuálnej orientácie, cirkvi menia svoje postoje len veľmi pomaly. Švajčiarska nadácia Herberta Haaga, ktorá sa zasadzuje za slobodu v cirkvi, preto ocenila ľudí, ktorí sa verejne postavili za to, aby cirkvi prestali šíriť diskriminačné názory voči párom rovnakého pohlavia.
Pre pandemické opatrenia bolo slávnostné odovzdávanie ceny v marci 2020 v Luzerne presunuté na rok 2021. Teraz sa uskutoční formou online vysielania programu s názvom Božia láska je pestrá, pozostávajúceho z videoprofilov laureátov a diskusie s profesorom morálnej teológie Stephanom Goertzom o akceptácii homosexuality v učení cirkvi.
„To, čo z cirkvi v mojej krajine čoraz viac robí vedľajšiu záležitosť, je jej neschopnosť poctivo teologicky reflektovať naliehavé otázky liberálnej spoločnosti. Najmä v prípade luteránskej cirkvi to považujem za fatálny odklon od toho, čo je pre mňa najdôležitejším ovocím reformácie a to je oslobodenie jednotlivca spod moci hierarchie,“ uviedol Ondrej Prostredník v reakcii na udelenie Ceny Herberta Haaga. „Ak chce cirkev zostať relevantná pre budúcnosť, musí dokázať znovu objaviť, ctiť a rozvíjať hodnotu slobody. Iba tak sa môže stať agentom zmierenia v spoločnosti, ktorá zlyháva ako spoločenstvo založené na solidarite,“ dodáva Prostredník. Získané ocenenie vníma nielen ako uznanie svojho odhodlania slobodne sa vyjadrovať v autoritárskej a čo sa týka plurality, deficitnej cirkvi. Je pre neho tiež naliehavým záväzkom meniť cirkev na priestor slobodnej diskusie a miesto inklúzie, v ktorom je rešpektovaná a vítaná pluralita a rozmanitosť.
Spolu s Ondrejom Prostredníkom Cenu Herberta Haaga prevezmú:
- Hedwiga Porschová, katolícka teologička, ktorá prišla o svoje zamestnanie v katolíckej cirkvi po tom, čo vstúpila do manželstva so Sylviou Gebhartovou. Dnes pôsobí ako evanjelická farárka v Coburgu.
- Pierre Stutz, švajčiarsky autor a duchovný poradca, ktorý sa zasadzuje za religiozitu v súlade so životom a píše o erotickej spiritualite. Do roku 2002 pôsobil ako katolícky kňaz. Po vstupe do manželstva s Haraldom Wessom odišiel z cirkevnej služby a žije v Osnabrükcu.
- Ekumenické združenie Homosexuáli a cirkev (HuK) sa od roku 1977 usiluje o zvyšovanie akceptácie gejov a lesieb a ich partnerstiev a rodín v cirkevnom a náboženskom prostredí. Zaujíma verejné stanoviská a podieľa sa na vedeckých štúdiách v tejto oblasti.
Slovenská verejnosť môže online vysielanie odovzdávania cien sledovať na facebookovom profile ok21, Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia, ktorej je Ondrej Prostredník členom. Prenos začne v nedeľu 7. marca 2021 o 16:30. Prenos bude tlmočený do slovenčiny.
Adresa, na ktorej možno sledovať prenos je www.facebook.com/ok21sk.
Peter Križan
predseda ok21 – Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia
Kto je Ondrej Protredník
Ondrej Prostredník (57) je misijným pracovníkom Evanjelického a. v. cirkevného zboru v Bratislave, Staré Mesto. V roku 2015 vydal spolu s ďalšími teológmi stanovisko, ktorým označili tzv. referendum na ochranu rodiny za krok, ktorý kompromituje cirkvi a je v rozpore s evanjeliom. V roku 2017 vystúpil na bratislavskom PRIDE, kde odsúdil homofóbne postoje cirkví a podporil spolužitie osôb rovnakého pohlavia. V reakcii na jeho vystúpenie mu biskupi evanjelickej cirkvi zakázali učiť na teologickej fakulte v dôsledku čoho neskôr prišiel o svoje zamestnanie ako docent na Univerzite Komenského. Popri práci v evanjelickej cirkvi pôsobí ako tlmočník. V roku 2019 vstúpil do politiky a je členom predsedníctva Progresívneho Slovenska. Žije v Pezinku, je ženatý a s manželkou Editou vychovali tri deti.
Nadácia Hernerta Haaga
Švajčiarsku nadáciu Herberta Haaga za slobodu v cirkvi založil v roku 1985 Herbert Haag, profesor teológie na univerzite v nemeckom Tübingene. Viedlo ho k tomu presvedčenie, že kríza cirkvi priamo súvisí s jej vnútorným usporiadaním, ktoré nevyhnutne vedie k neslobode veriacich. To je v priamom rozpore s posolstvom Ježiša Krista, ktorý zvestoval evanjelium slobody.
Nadácia udeľuje Cenu Herberta Haaga za slobodu v cirkvi od roku 1985. Medzi ocenenými z minulosti sú napríklad priekopník teológie oslobodenia Leonardo Boff, feministická teologička Elisabeth Moltmannová, či ekumenický teológ Hermann Häring. V roku 2011 cenu získali aj predstavitelia skrytej cirkvi v Čechách a na Slovensku.
ok21 – Spoločnosť pre otvorené kresťanstvo 21. storočia
Spoločnosť pre otvorené kresťanstvo 21. storočia je občianskym združením, ktoré chce vytvárať priestor a podmienky na intelektuálnu reflexiu kultúrneho a náboženského dedičstva Európy. Skratka ok21 zastupuje našu snahu a záujem o kresťanstvo, ktoré sa otvorene vyrovnáva s výzvami a nádejami sveta v 21. storočí.