Brat biskup Dušan Hejbal navštívil spoločenstvo v Bratislave

(Tlačová správa)

V nedeľu 1. mája 2016 po prvýkrát navštívil starokatolícke spoločenstvo v Bratislave pražský biskup Dušan Hejbal, ktorý je významnou osobnosťou českého cirkevného života po nežnej revolúcii so silným disidentským príbehom. Okrem pútavej kázne ako hudobník bohoslužbu spestril hrou na gitare a ústnej harmonike, čo vzbudilo pozornosť prítomných veriacich. Po bohoslužbách už tradične nasledovalo občerstvenie, ktoré vytvorilo vhodnú atmosféru na ďalšie neformálne rozhovory s biskupom.

Starokatolícke cirkvi patria medzi menšie kresťanské cirkvi, ktoré vznikli vo viacerých historických fázach, no predovšetkým v dôsledku Prvého vatikánskeho koncilu (1869-1870), zo skupín katolíkov, ktorí neprijali dogmu o neomylnosti pápeža a jeho všeobecnej autorite nad celou cirkvou. Takéto učenie bolo podľa nich v ostrom protiklade s Bibliou a praxou ranokresťanskej cirkvi, preto sa začali hlásiť ku starej a nerozdelenej všeobecnej (katolíckej) cirkvi prvého tisícročia. Odmietli prísne hierarchický model cirkvi riadenej zhora a začali vytvárať vlastné farnosti, ktoré boli úplne demokratické a naďalej vysluhovali katolícke sviatosti.

Starokatolíci sa hlásia k ideálom nerozdeleného kresťanstva: prijímanie podávajú zásadne „pod obojím“ (telo aj krv) – a to všetkým pokrsteným kresťanom bez rozdielu, zasadzujú sa za ekumenizmus a jednotu kresťanov, okrem klasickej spovede praktizujú aj všeobecnú spoveď, k rozvedeným pristupujú individuálne a umožňujú im uzavrieť nové sviatostné manželstvo, kňazi a biskupi sú demokraticky volení, celibát duchovných je dobrovoľný a môžu sa nimi stať muži i ženy. Najväčšie starokatolícke cirkvi pôsobia v Holandsku, Nemecku, Švajčiarsku a Rakúsku, no nájdeme ich taktiež v Česku, Poľsku, či Chorvátsku.

Podľa informácií na webových stránkach chcú bratislavskí starokatolíci vytvárať cirkevný priestor pre všetkých ľudí „bez ohľadu na ich vek, pohlavie, rodinný stav, národnosť, farbu pleti, sociálne postavenie, či sexuálnu orientáciu“ a usilujú sa tak „žiť otvorené, autentické kresťanstvo a hľadať spoločne ‚katolicizmus s ľudskou tvárou’.“

Starokatolícke omše v Bratislave sa konajú od marca 2016 pravidelne každú nedeľu o 16:00 v kaplnke Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského na Bartókovej 8.

Kontaktné údaje:
e-mail: bratislava@starokatolici.eu
web: www.starokatolici.eu / www.starokatolici.cz
facebook: www.facebook.com/starokatolici.bratislava

[Best_Wordpress_Gallery id=“4″ gal_title=“Bohoslužba s Dušanom (1. 5. 2016)“]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.