Vatikán nebude požehnávať homosexuálne páry. Bývalý mních Anselm Bilgri sa práve zosobášil s mužom – a je už otrávený tým, ako cirkev pohŕda tými, ktorí milujú osoby rovnakého pohlavia.
Pracovný preklad interview s Annette Langer
(Zdroj: 21. 3. 2021, Der Spiegel / spiegel.de, pracovný preklad do slovenčiny: Speedy a MK)
SPIEGEL: Pán Bilgri, boli ste benediktínskym mníchom a predstaveným kláštora Andechs v Bavorsku. Medzičasom ste vystúpili z katolíckej cirkvi a práve ste sa civilne zosobášili s vaším partnerom. Chcete prijať aj požehnanie?
Bilgri: Určite, ale až keď sa pandémia upokojí natoľko, že budeme môcť radostne oslavovať spolu s priateľmi a príbuznými bez rozostupov. Medzičasom som sa stal členom starokatolíckej cirkvi – a tá sa nám na rozdiel od rímskokatolíckej cirkvi nezdráha udeliť požehnanie.
SPIEGEL: Kongregácia pre náuku viery v Ríme práve vydala zákaz požehnávania pre homosexuálne páry v oficiálnom dokumente a v Nemecku tým vyvolala veľkú kritiku.
Bilgri: To naozaj sedí ako päsť na oko: V piatok som si vzal muža a v pondelok prišlo vyhlásenie z Ríma, že požehnávanie párov rovnakého pohlavia je naďalej zakázané. To mi znovu potvrdilo, že moje vystúpenie z cirkvi bolo jediným správnym rozhodnutím. Katolícka cirkev je jednoducho beznádejne vzdialená od reality.
SPIEGEL: Hnevá vás toto rozhodnutie?
Bilgri: Už dlho som nebol tak nahnevaný. Z každého slova tohto dekrétu hovorí pohŕdanie homosexuálmi. Sú to práve zaľúbení ľudia rovnakého pohlavia, kto prichádza do cirkvi a žiada o požehnanie, a pritom im pred nosom zabuchnú. To si nikto nemôže nechať páčiť.
Anselm Bilgri, ročník 1953, študoval filozofiu a teológiu v Mníchove, Ríme a Passau a kardinál Jozef Ratzinger ho vysvätil na kňaza. 30 rokov bol benediktínskym mníchom a neskôr priorom kláštora Andechs v Hornom Bavorsku. V roku 2004 opustil kláštor a založil centrum pre firemnú kultúru. Odvtedy pracuje ako autor, kouč a mediátor. Na konci roka 2020 Bilgri vystúpil z rímskokatolíckej cirkvi. V marci 2021 si zobral za manžela svojho dlhoročného partnera.
SPIEGEL: Tón Vatikánskych dokumentov je zvyčajne paternalistický. Hovorí sa, že tu nejde o žiadnu diskrimináciu. S homosexuálmi sa má jednať s rešpektom. Niektorí dokonca môžu byť aj požehnaní, pokiaľ nasledujú Boží plán – teda nežijú svoju sexuálnu identitu.
Bilgri: V cirkevnom sebapochopení je to predsa logické. Katolícka sexuálna morálka je v podstate manželská morálka. Sex je dovolený iba v manželstve medzi mužom a ženou, kde slúži na plodenie. Všetko ostatné sa považuje za ťažký hriech. Toho sa veriaci prirodzene už dlho nedržia.
SPIEGEL: Tí, ktorí nepraktizujú svoju homosexualitu, sú tolerovaní. Týmto spôsobom Cirkev oddeľuje fyzickú časť od všeobjímajúcej lásky k človeku. Ako keby láska k človeku rovnakého pohlavia neexistovala aj v hlave a srdci, dogma sa pozerá len na sexualitu.
Bilgri: A presne to je diskriminácia. V Mníchove sa raz ročne požehnávajú mačky a psi, aj organy a ružence. Ale ľuďom, ktorí sa milujú a hovoria, že chcú spolu žiť, sa požehnanie odopiera. To je škandál.
SPIEGEL: V Nemecku asi tisíc veriacich podpísalo petíciu na Facebooku proti dokumentu Vatikánu, v Rakúsku sa koná „Výzva k neposlušnosti 2.0“ s 350 duchovnými, ktorí chcú naďalej požehnávať homosexuálov. Sú kúria a katolícka báza nenávratne rozdelené?
Bilgri: Pohár pretiekol. Ľudia si už viac nenechávajú páčiť všetko, čo prichádza z Ríma. Existuje sporadický súhlas, ale je tu predovšetkým masívna kritika vatikánskeho dokumentu. V Nemecku, kde hnutia ako Maria 2.0 spájajú nespokojných, je rozdiel medzi dogmou a žitou realitou obrovský.
SPIEGEL: Je ešte možné cirkevnej báze sprostredkovať, že pápež je benevolentný a tolerantný voči homosexuálom, ale že zástancovia tvrdej línie v Kongregácii pre náuku viery si aj tak robia, čo chcú?
Bilgri: Ja som voči pápežovi kritický. Nepokladám ho za liberálneho reformátora. Má rešpekt voči jednotlivcovi, ale v tej veci je tvrdý. Síce pristupuje k ľuďom, a je tiež veľmi moderný a politicky ľavicový v sociálnych a klimatických otázkach. Ale čo sa týka teológie, riadi sa mottom: „Hriech nenávidieť, ale milovať hriešnika“. František nebude na učení nič meniť.
SPIEGEL: Nie je prekvapením, že Vatikán trvá na dogmách. Očakávali ste niečo iné?
Bilgri: Očakával som, že Vatikán nebude na túto otázku z cirkevných kruhov vôbec odpovedať. To by bolo určite múdrejšie.
SPIEGEL: Prečo?
Bilgri: Cirkev nikdy nerevidovala dogmy, lebo sa považuje za neomylnú. S totálnym mlčaním sa prizerala nepohodlným poznatkom prírodných vied a potláčala každú debatu. Tomu by viac zodpovedalo, keby Kongregácia pre náuku viery neodpovedala.
SPIEGEL: Prečo to dopadlo inak?
Bilgri: Predpokladám, že konzervatívni vnútrocirkevní odporcovia pápeža vyzvali Kongregáciu pre náuku viery, aby podkopali autoritu Františka a vynútili si odpoveď v ich prospech. Chcú tiež oslabiť pozíciu otvorených nemeckých biskupov. Bolo úplne zrejmé, že potvrdenie zákazu požehnania pre homosexuálov bude viesť k protestom v Nemecku, západnej Európe a USA.
SPIEGEL: Vrátila sa rímska teológia so svojím dokumentom do čias pred Druhým vatikánskym koncilom (1962-1965)?
Bilgri: Postoj ku gejom a lesbám sa v Ríme od šesťdesiatych rokov zmenil len málo a je v podstatne v súlade s katechizmom, ktorý publikoval pápež Ján Pavol II. v roku 1992. Teológovia dbajú na dodržiavaní morálneho učenia z päťdesiatych rokov.
SPIEGEL: Vo vašom živote už rímskokatolícka cirkev nehrá žiadnu rolu. Ako sa cítite?
Bilgri: Cítim sa veľmi dobre. Už viac nemám pocit, že žijem v hriechu, nikto mi nič nepredpisuje, tieto nezmyselné predpisy z Ríma prechádzajú pomimo mňa. Ale je mi ľúto všetkých, ktorí sú ešte v katolíckej cirkvi a kvôli tomu trpia.
SPIEGEL: Čo radíte liberálnym duchovným v terajšej situácii?
Bilgri: Aby boli odvážni a napriek tomu požehnávali. Chcem vidieť toho biskupa, ktorý by takého farára potrestal.