Brožúrku s liturgiou Kvetnej nedele vo formáte *.pdf nájdete tu.
Na tomto odkaze nájdete liturgické komentáre k špecifikám tohto liturgického slávenia.
Pastiersky list nášho biskupa Dušana Hejbala k veľkonočným sviatkom 2016 si môžete prečítať tu.
[Best_Wordpress_Gallery id=”4″ gal_title=”Kvetná nedeľa v roku C (20.3.2016)”]
Kázeň
Zmena atmosféry. To je slovné spojenie, ktoré z môjho pohľadu najlepšie vystihujú Kvetnú nedeľu. Spája v sebe radosť i bolesť naraz – obe naraz nás formujú a obe majú svoju vážnosť a význam. Je až neuveriteľné, ako rýchlo sa dokáže nadšenie zástupov zmeniť na slová volajúce po odsúdení a dokonca umučení Ježiša…
Pašijový príbeh nevypovedá len o Ježišovom utrpení a jeho životnom príbehu. Vypovedá veľa aj o nás samých. Vypovedá o tom, že dobro a zlo v nás od seba nie sú až tak ďaleko, ako by sa to mohlo javiť na prvý pohľad. Nasledovanie Krista jednoducho nie je jednorazovým úkonom, ale každodenným rozhodnutím kráčať s ním, alebo bez neho.
Aj preto na kvetnú nedeľu spravidla nebývajú dlhé kázne. Tak ako v ľudskom živote tak aj v živote cirkvi sú totiž momenty, keď ticho vypovedá viac, ako tisícky slov. Postavme sa dnes preto aj my spoločne pod kríž a pozrime sa sami na seba. Lámanie chleba, ktoré bude nasledovať v ďalšej časti bohoslužby nám dáva príležitosť, tak ako aj Kresťanom v čase Ježišovho putovania, aby sme sa dnes opäť rozhodli pre neho a stále viac sa mu pripodobňovali vo svojom živote. Prijmeme toto pozvanie?
V cirkvi sa často stretávame s tým, akoby k eucharistii mohli pristupovať iba tí, čo už sú svätí. Nie je to ale trochu pomýlené myslenie? Cirkevní otcovia chápali eucharistiu ako liek proti smrti – a liek predsa nepotrebujú zdraví, ale chorí. Prijmime preto dnes Kristovo volanie – nie preto, že by sme už boli svätí, ale preto, aby sme sa mu stávali stále viac podobnými v jeho láske a vydanosti za druhých a tak sa raz mohli stať naozaj pripočítať k zástupom svätých v nebi.
(Martin Kováč)