Rozhlas a printové médiá

Rádio Slovensko

7. augusta 2016: Hosť nedeľného rána – Martin Kováč (Moderátor: Štefan Chrappa)

Dnes sa v kresťanskom prostredí hovorí veľa o ekumenizme. Dokonca aj Slovenský rozhlas prináša už roky v rámci náboženského vysielania reláciu Ekuména vo svete. Čo však ekuména predstavuje v teoretickej rovine a čo znamená v praxi? Aj o tom sa bude v dnešnom dobrom ráne rozprávať Štefan Chrappa s diakonom starokatolíckej cirkvi a odborníkom na ekumenizmus Martinom Kováčom.

(Reláciu si môžete vypočuť tu: http://slovensko.rtvs.sk/relacie/host-dobreho-rana/113198/martin-kovac)

Denník N

16. augusta 2016: Prepustenému evanjelickému kňazovi posielajú dary. Cirkev nie je vaša, odkazujú biskupom

Starokatolícky duchovný Martin Kováč pre neho (evanjelického kaplána Jakuba Pavlúsa) spustil finančnú zbierku na portáli ĽudiaĽuďom.sk, kde sa v priebehu 12 hodín podarilo vyzbierať dvetisíc eur.

(https://dennikn.sk/537580/ludia-posielaju-prepustenemu-evanjelickemu-knazovi-dary-cirkev-nie-je-vasa-odkazuju-biskupom/)


11. augusta 2016: Evanjelický kňaz v práci skončil za názor na manželstvo: V cirkvi sa o LGBT nediskutuje (rozhovor s evanjelickým kaplánom Jakubom Pavlúsom)

– Viete si predstaviť, že by niektorá zo slovenských cirkví povolila manželstvá pre LGBT ľudí?

– Viem si to predstaviť. Myslím, že sa v Bratislave formuje komunita starokatolíckej cirkvi, ktorá je otvorenejšia voči tejto a aj iným teologickým otázkam.

(https://dennikn.sk/534094/evanjelicky-knaz-v-praci-skoncil-za-nazor-na-manzelstvo-v-cirkvi-sa-o-lgbt-nediskutuje/)


1. augusta 2016: Byť veriacim a zároveň gejom? Dá sa to 

Spomedzi slovenských cirkví vyslovili Dúhovému Pridu podporu len Starokatolíci v Bratislave. Ich letáky sa objavili aj na Pride. „Štýlové stavby nerobia cirkev modernou. Otvorené myslenie áno,“ píše sa na jednom z nich.

(https://dennikn.sk/525621/byt-veriacim-a-zaroven-gejom-da-sa-to/)

Týždeň

4. septembra 2016: Kauza Pavlús

Jakub Pavlús sa ocitol na dlažbe v ľudsky nepríjemnej existenčnej situácii. Bol čerstvo ženatý a medzičasom sa stal otcom dvojičiek. Zvládnuť finančnú situáciu mu načas pomôže finančná zbierka na jeho podporu. „Tá sa rozbehla veľmi rýchlo, čo sme vôbec nečakali a za necelý týždeň sa vyzbieralo viac ako 10-tisíc eur“, hovorí pre .týždeň jej iniciátor Martin Kováč. „Zbierku sme vtedy definitívne zastavili, no stále sa ozývajú ľudia, čo by radi prispeli.“

Je zaujímavé, že iniciátor zbierky Martin Kováč je diakonom Starokatolíckej cirkvi v Českej republike s poverením biskupa pre službu na Slovensku. Teda nie je evanjelik. No absolvoval Evanjelickú bohosloveckú fakultu UK, kde bol spolužiakom aj s Jakubom Pavlúsom a sú spolu dobrí priatelia. „Keďže sme často v kontakte, od začiatku som sledoval jeho proces v ECAV na Slovensku a keď mu nepredĺžili pracovnú zmluvu, spolu s ďalšími priateľmi sme sa rozhodli zorganizovať mu crowdfundingovú verejnú zbierku ako našu priateľskú podporu.“

(http://www.tyzden.sk/casopis/34249/kauza-pavlus/)