Rozhlas a printové médiá

Aktuality.sk

13. júla 2018: Nesúhlasili s cirkvou, tvrdo narazili

Čo definuje rodinu? pýtame sa ho. Sám Kováč má s manželkou aj malé dieťa. „Vzťahy založené na trvalej, obetavej a zodpovednej láske, ide o skutočnú ochotu obetovať sa pre toho druhého, ktorá sa dosvedčuje v ťažkých a nepríjemných situáciách,” myslí si Martin Kováč.

(Článok si môžete prečítať tu)

Prepočuli sme Božie slovo

24. apríla 2018: Psychiatrovi odpovedajú mladí kňazi, komu dnes dokáže pomôcť náboženstvo (podcast) Farári Nagypal a Kováč si každý predstavujú nenahraditeľnú ponuku náboženstva inak

“V prvom rade je hľadanie toho, čím naozaj tí ľudia žijú, a čo sú ich otázky. Im pomáhame hľadať Boha v tej konkrétnej situácii, v ktorej sa nachádzajú, a to si myslím, že je to kľúčové, čo z kresťanstva robí niečo pre 21. storočie. Ja si myslím, že trojičnú teológiu alebo tú kristológiu a tie veci, ktoré na teologických fakultách zaberú strašne veľa semestrov, je v skutočnosti niečo, čo bežného sekulárneho človeka dnes neoslovuje. Nie sú to otázky, ktoré by sa on pýtal, a treba začínať úplne iným spôsobom. Moje kresťanstvo sa začína ľudskou skúsenosťou. Skúsenosťou vzťahov, skúsenosťou lásky, a tým, čo nás presahuje.”

(Podcast si môžete vypočuť tu)

Meet the Heroes

15. apríla 2018: Martin Kováč: Kresťanstvo môže v súčasnosti vyzerať inak Moderná cirkev sa má zasadzovať za rovnosť a zodpovednú slobodu všetkých ľudí

Martin Kováč je kňaz českej starokatolíckej cirkvi s poverením pre službu na Slovensku. Jeho záujem o teológiu ho viedol k štúdiu na katolíckej a zároveň evanjelickej fakulte. V našom hlavnom meste vedie spoločenstvo Starokatolíci v Bratislave, ktoré predstavuje otvorenú, modernú a ľudskú tvár cirkvi. Zároveň je súčasťou diskusnej série na stredných školách, kde s ďalšími duchovnými predstaviteľmi vedie debaty o xenofóbii a náboženskej neznášanlivosti.

(Rozhovor nájdete tu)

TVnoviny.sk

6. marca 2018: Bojuje proti predsudkom, najviac ho dojala otázka od Róma: Ak je Boh láskavý, prečo nás stvoril čiernych? (Rozhovor s 

Mário Nicolini sa snaží pomocou diskusií, kde vystupujú kresťan, moslim a žid, rozptýliť konšpirácie a predsudky, ktoré v spoločnosti kolujú.

Kto sú hlavní protagonisti? Predstavme si ich. Za židovskú obec vystupuje rabín Miša Kapustin. Moslimskú komunitu reprezentuje najvýraznejší predstaviteľ islamu na Slovensku Mohamad Hasna, ktorý je predsedom Islamskej nadácie na Slovensku. A za kresťanov vystupuje pestrý kolektív kňazov a zároveň akademikov. Projekt sme začali s kňazom a teológom Ondrejom Prostredníkom, následne sa k nemu pridružil docent z Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK František Ábel. Na našich výjazdoch sa zúčastnil aj starokatolícky kňaz Martin Kováč a verím, že v blízkej budúcnosti sa k nám pripojí aj brat Félix, františkán z Beckova.

(Celý rozhovor nájdete tu)

Rádio Devín

4. októbra 2017: Večer na tému – 500 rokov reformácie

V predvečer sviatku všetkých svätých zverejnil Martin Luther 95 téz proti odpustkom (Propositiones wider das Ablas).Udalosť, ktorá predznamenala lutherovskú éru reformácie cirkvi, sme si pripomenuli diskusnou reláciou Večer na tému – 500 rokov reformácie. Odznela v stredu 04.10.2017 na stanici Devín. Moderoval Martin Kováč (doktorand teológie, starokatolícky kňaz), diskutovali Eva Guldanová (doktorandka teológie, evanjelická farárka, jedna z predsedníčok Ekumenického fóra európskych kresťanských žien), Ondrej Prostredník (docent evanjelickej teológie, bývalý dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty, bývalý generálny tajomník Ekumenickej rady cirkví) a Peter Križan (ok21 – Spoločnosť pre otvorené kresťanstvo 21. storočia).

(Reláciu si môžete vypočuť tu)

Rádio Slovensko

7. augusta 2016: Hosť nedeľného rána – Martin Kováč (Moderátor: Štefan Chrappa)

Dnes sa v kresťanskom prostredí hovorí veľa o ekumenizme. Dokonca aj Slovenský rozhlas prináša už roky v rámci náboženského vysielania reláciu Ekuména vo svete. Čo však ekuména predstavuje v teoretickej rovine a čo znamená v praxi? Aj o tom sa bude v dnešnom dobrom ráne rozprávať Štefan Chrappa s diakonom starokatolíckej cirkvi a odborníkom na ekumenizmus Martinom Kováčom.

(Reláciu si môžete vypočuť tu)

Denník 

23. februára 2018: V kostoloch prečítajú výzvu proti Istanbulskému dohovoru, niektorí duchovní to nespravia

Kresťanské cirkvi sa cez víkend oficiálne zapoja do kampane proti Istanbulskému dohovoru. V katolíckych, protestantských a ďalších kostoloch sa bude čítať spoločné vyhlásenie. Cirkvi v ňom odsudzujú dohovor, ktorý bojuje proti násiliu na ženách. Denník N hovoril aj s duchovnými, ktorí dokument čítať nebudú, pretože s ním nesúhlasia. Nesúhlasí s ním kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, evanjelická farárka Anna Polcková ani starokatolícky kňaz Martin Kováč.

(Celý článok)


16. augusta 2016: Prepustenému evanjelickému kňazovi posielajú dary. Cirkev nie je vaša, odkazujú biskupom

Starokatolícky duchovný Martin Kováč pre neho (evanjelického kaplána Jakuba Pavlúsa) spustil finančnú zbierku na portáli ĽudiaĽuďom.sk, kde sa v priebehu 12 hodín podarilo vyzbierať dvetisíc eur.

(Celý článok)


11. augusta 2016: Evanjelický kňaz v práci skončil za názor na manželstvo: V cirkvi sa o LGBT nediskutuje (rozhovor s evanjelickým kaplánom Jakubom Pavlúsom)

– Viete si predstaviť, že by niektorá zo slovenských cirkví povolila manželstvá pre LGBT ľudí?

– Viem si to predstaviť. Myslím, že sa v Bratislave formuje komunita starokatolíckej cirkvi, ktorá je otvorenejšia voči tejto a aj iným teologickým otázkam.

(Celý článok)


1. augusta 2016: Byť veriacim a zároveň gejom? Dá sa to 

Spomedzi slovenských cirkví vyslovili Dúhovému Pridu podporu len Starokatolíci v Bratislave. Ich letáky sa objavili aj na Pride. „Štýlové stavby nerobia cirkev modernou. Otvorené myslenie áno,“ píše sa na jednom z nich.

(Celý článok)

Týždeň

2. októbra 2017: Diskusia .týždňa na Pohode: Kresťania, židia, moslimovia – spolu sme v pohode

Slovensku sa často vyčíta, že je xenofóbne a uzatvorené zmenám. Preto sú spoločné vystúpenia duchovných predstaviteľov a spolupráca medzi ľuďmi rôznych vierovyznaní možnosťou, ako svetu a sami sebe ukázať, že sme napriek rizikám otvorení svetu, diskusii a hľadaniu konštruktívnych riešení.

Ktoré stereotypy sa na Slovensku najčastejšie spájajú s kresťanstvom, judaizmom a islamom a aká je pravda? Aké sú úspechy medzináboženského dialógu u nás? Kde pretrvávajú problémy a ako sa dajú riešiť?

nájdete tu(Videozáznam z diskusie )

4. septembra 2016: Kauza Pavlús

Jakub Pavlús sa ocitol na dlažbe v ľudsky nepríjemnej existenčnej situácii. Bol čerstvo ženatý a medzičasom sa stal otcom dvojičiek. Zvládnuť finančnú situáciu mu načas pomôže finančná zbierka na jeho podporu. „Tá sa rozbehla veľmi rýchlo, čo sme vôbec nečakali a za necelý týždeň sa vyzbieralo viac ako 10-tisíc eur“, hovorí pre .týždeň jej iniciátor Martin Kováč. „Zbierku sme vtedy definitívne zastavili, no stále sa ozývajú ľudia, čo by radi prispeli.“

Je zaujímavé, že iniciátor zbierky Martin Kováč je diakonom Starokatolíckej cirkvi v Českej republike s poverením biskupa pre službu na Slovensku. Teda nie je evanjelik. No absolvoval Evanjelickú bohosloveckú fakultu UK, kde bol spolužiakom aj s Jakubom Pavlúsom a sú spolu dobrí priatelia. „Keďže sme často v kontakte, od začiatku som sledoval jeho proces v ECAV na Slovensku a keď mu nepredĺžili pracovnú zmluvu, spolu s ďalšími priateľmi sme sa rozhodli zorganizovať mu crowdfundingovú verejnú zbierku ako našu priateľskú podporu.“

(Celý článok)