Martin Kováč pre Meet the Heroes: Knihy ovplyvnili to, ako sa snažím žiť svoju vieru a kňazstvo

Portál Meet the Heroes pripravil druhý rozhovor s naším kňazom Martinom Kováčom – tentokrát výlučne o knihách. Prinášame vám krátky úryvok:

Ovplyvnili knihy tvoje rozhodnutie stať sa kňazom?

Zaujímavá otázka. Samotné rozhodnutie asi nie, no spôsob, ako sa snažím žiť svoju vieru a kňazstvo, určite áno. Myslím, že knihy ma naučili byť otvoreným človekom. Viesť dialóg s najrôznejšími názormi, polemizovať s nimi, občas sa aj hádať a nesúhlasiť.

(…)

Ktorá teologická kniha by podľa teba mohla zaujať zarytého ateistu?

Viac než o konkrétnych knihách by som asi radšej hovoril o konkrétnych autoroch. Zo zahraničnej teológie sú to najmä knihy švajčiarskeho profesora Hansa Künga, katolíckeho kňaza a teológa provokujúceho k premýšľaniu, ktorý bol jedným z najmladších účastníkov Druhého vatikánskeho koncilu a vo svojich viac než 90 rokoch dnes otvorene a osobne uvažuje aj o takých pálčivých témach, akou je napríklad eutanázia.

Človek u neho nájde poctivo vyargumentované postoje a názory, ktoré by v našom slovenskom konzervatívnom kresťanskom prostredí rozhodne nečakal. Viacero jeho kníh vyšlo v českom aj slovenskom preklade. Z katolíckeho prostredia sú zaujímavými autormi aj Yves Congar, v českom preklade je dostupná jeho kniha Za církev sloužící a chudou či Edward Schillebeeckx, so slovenským a aj českým prekladom knihy Lidé jako boží příběh.

Z českých teológov za pozornosť určite stoja známi autori ako Tomáš Halík, Marek Orko Vácha, ale napríklad aj môj kolega, starokatolícky kňaz a publicista Jan Jandourek. Z mojich pražských učiteľov sú to nepochybne Petr Pokorný, Jakub Schwarz Trojan, moja školiteľka Ivana Noble či Ctirad Václav Pospíšil. Zaujímavé sú pre mňa aj knihy cirkevného historika Tomáše Petráčka.

Zo slovenských teológov staršej generácie by som chcel spomenúť meno evanjelického teológa a odborníka na Starý zákon Karola Nándraského, ktorý sa neskôr s cirkvou rozišiel a dokonca odmietol kresťanský pohreb. Z najnovších slovenských počinov by som chcel vyzdvihnúť knihu môjho priateľa Mira Kocúra Keď naivita vyhráva, ale aj oba diely knihy Radosť evanjelia na Slovensku, v ktorých sa autori pokúsili kriticky reflektovať situáciu Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Celý rozhovor si môžte prečítať tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.