Novoročné požehnanie príbytkov 2017

Požehnanie príbytkov je jednou z kresťanských tradícií, ktoré sa spájajú so slávnosťou Zjavenia Pána (Epifániou). Jedná sa o krátku domácu pobožnosť, pri ktorej spoločne prosíme o Božie požehnanie pre všetkých, ktorí tu tento rok bývajú, pracujú, alebo sa len zastavia na návštevu.

Súčasťou tejto tradície je aj napísanie krátkeho požehnania posvätenou kriedou nad dvere domu (bytu, kancelárie, pracoviska, internátnej izby, triedy, nemocnice, domova dôchodcov,…), krátke čítanie biblického textu, spoločná modlitba a pokropenie izieb svätenou vodou. Požehnanie nad dverami „20+C+M+B+17“ je skratkou latinských slov „Christus mansionem benedicat.“ („Nech Kristus požehná tento dom.“) a v ľudovej tradícii odkazuje taktiež na mená troch mudrcov z východu, ktorých biblický text bližšie nešpecifikuje, no neskoršia kresťanská tradícia im okolo roku 500 pripísala mená Gašpar (C), Melichar (M) a Baltazár (B).

Ak by ste mali záujem o požehnanie Vášho príbytku, či pracoviska (v Bratislave, Trnave, Hlohovci, či blízkom okolí) starokatolíckym duchovným, vyplňte, prosím, svoje kontaktné údaje na priloženom formulári a v týždni po 8. januári 2017 Vás radi navštívime – ideálne po 16:00 hodine.

Formulár otvoríte kliknutím sem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.