Požehnané prežitie vianočných sviatkov!

Po roku sa opäť pripravujeme na oslavu Vianoc – sviatkov narodenia Ježiša z Nazaretu. Ako kresťania presvedčení, že sa nám v ňom a jeho životnom príbehu stal Boh blízkym – stal naším bratom a Pánom, priblížil sa svetu a ukázal nám Boha, ktorý človeku rozumie, skláňa sa k tým, ktorí stoja na okraji, a chce byť pre ľudí zrozumiteľný.

Napriek opočúvanosti a „otrepanosti“ tohto starobylého príbehu a často stresujúcemu komerčnému nánosu veríme, že nám má čo povedať aj dnes – v čase utečeneckej krízy, narastajúcej neistoty v celej Európe, či extrémizmu, ktorý naberá na sile. Ako sa totiž hovorí na jednom z virálnych obrázkov – betlehemská maštaľ by bez židov, arabov a utečencov zostala úplne vyprázdnená…

Ak Vianoce znamenajú, že Boh sa v Ježišovi sklonil k ľuďom – a to najmä k tým, čo stáli na okraji spoločnosti – sú pre nás pravidelným pripomenutím, že aj my sa máme zachovať podobne. Tak ako sa Boh stal v Ježišovi zrozumiteľný ľuďom jeho doby, tak sa majú aj jednotliví kresťania a cirkvi v súčasnosti podľa jeho príkladu usilovať o priblíženie sa ľuďom a o zrozumiteľnosť a autenticitu svojho posolstva.

Skúsme sa preto zamyslieť: Kto sú dnes pre mňa ľudia, ktorí stoja na periférii? Komu a akým spôsobom môžem spríjemniť tieto sviatky a ukázať im tak, že Boh sa skláňa k človeku? Ako môžem prinášať do sveta „pokoj ľuďom dobrej vôle“? A ako môžeme spoločne urobiť naše kresťanstvo a našu cirkev zrozumiteľnými a autentickými?

Pokojné a požehnané prežitie vianočných sviatkov v kruhu najbližších Vám prajú
Starokatolíci v Bratislave

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.