Adventná ekumenická bohoslužba v Bratislave

Srdečne Vás pozývame na špeciálnu adventnú ekumenickú bohoslužbu v Bratislave!
advent-timeline
V čom bude táto bohoslužba výnimočná? Predovšetkým v tom, že sa nebude jednať len o klasickú bohoslužbu slova, ako je to počas ekumenických akcií obvyklé, ale budeme spoločne sláviť aj eucharistiu – Večeru Pánovu podľa tzv. limskej liturgie, ktorú už v roku 1982 pripravila Svetová rada cirkví.
 
Zároveň na Slovensku vôbec po prvýkrát spoločne použijeme niektoré z liturgických textov a modlitieb, ktoré v súvislosti s najnovším luteránsko-rímskokatolíckym ekumenickým dokumentom „Od konfliktu k spoločenstvu“ pripravila spoločná komisia pre jednotu.
 
KEDY?
Druhá adventná nedeľa, 4. decembra 2016 o 16:00
 
KDE?
Kaplka EBF UK, Bartókova 8, Bratislava
 
S KÝM?
Pozvanie prijali:
 
Anna Polcková, evanjelická farárka CZ ECAV Bratislava Staré Mesto
 
Ondrej Prostrednik, docent Katedry Novej zmluvy EBF UK a ordinovaný duchovný ECAV na Slovensku
 
Daniel Pastircak – kazateľ Cirkvi bratskej v bratislavskom zbore Kaplnka
 
Ivan Lukáč – metodistický farár – Farnosť Evanjelickej cirkvi metodistickej, Bratislava – Staré Mesto
 
Martin Kováč – starokatolícky diakon a doktorand teológie
 
…a ďalší
 
STRETNUTIA A ROZHOVORY
 
Ako je naším dobrým zvykom, po bohoslužbe bude priestor pre osobné rozhovory pri výbornej káve a malom občerstvení. 🙂
 
PREČO PRÁVE ADVENT?
 
Latinské slovo „adventus“ je prekladom gréckeho slova „parousia“, ktoré sa už v ranom kresťanstve spájalo s druhým príchodom Pána. Liturgické obdobie adventu v sebe spája predovšetkým dve roviny: účasť na prastarom očakávaní príchodu Mesiáša a zároveň upozorňovanie na jeho eschatologický druhý príchod na konci vekov.
 
To však nie je všetko. Adventné obdobie je totiž súčasne ekumenickou výzvou, keďže jednota Kristovej cirkvi je jedným zo zasľúbení, na ktorom môžeme mať počas bohoslužieb účasť.
 
Limská liturgia je jednou z najznámejších ekumenických eucharistických bohoslužieb, ktorá kresťanom rôznych vyznaní ponúka možnosť nielen očakávať na jednotu cirkvi na konci vekov, ale zakúsiť ju osobne tu a teraz pri spoločnom počúvaní Božieho slova, lámaní chleba a modlitbách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.