Posolstvo anglikánskych a starokatolíckych biskupov v kontinentálnej Európe ich cirkvám pri príležitosti sviatku svätého Wilibrorda, 7. novembra 2016

Ako môžeme byť spoločne cirkvou v 21. storočí?

Drahí bratia a sestry,

harald-reinnemožno poprieť, že Európa sa stáva stále viac sekulárnou. Stále viac ľudí sa nehlási k vôbec žiadnemu náboženstvu. Súčasne sa však „náboženský trh“ diverzifikuje v dôsledku migrácie. Tradičné cirkvi čelia novým „konkurentom“ na svojom domácom trhu, či už zo strany iných cirkví alebo úplne iných náboženstiev. Nová situácia ponúka zároveň hrozby a príležitosti jedinej Božej cirkvi. Najväčším nebezpečenstvom je, že sa uzavrieme do konfesionalizmu. Najväčšou príležitosťou je oživenie cirkvi.

Verím, že toto oživenie cirkvi by malo byť založené na dvoch aspektoch: osobnom vzťahu s Bohom a na evanjelizujúcej cirkvi ako spoločenstve.

Cirkev nemá budúcnosť, ak je jej hlavným cieľom baviť. Cirkev nemá budúcnosť, ak je jej hlavným cieľom byť psychoterapeutom a sociálnym pracovníkom. Cirkev nemá budúcnosť, ak je jej hlavným cieľom udržať si svoju moc a výsady.

Namiesto toho musí byť cirkev oknom viery: čo znamená viera pre každodenný život človeka? To je dôvod, prečo je modlitba a učenie sa modlitbe tak dôležité. Mnoho nenáboženských ľudí má záujem dozvedieť sa viac o Božej prirodzenosti. Zmyslom nie je chodiť do kostola, ale byť cirkvou. Starokatolíci a anglikáni sú v plnom sviatostnom spoločenstve od roku 1931. Chopme sa príležitostí, ktoré nám dáva náš vzťah, na to, aby sme spoločne uplatnili naše talenty a zručnosti kdekoľvek budeme môcť.

Ak sa anglikánske a starokatolícke cirkvi v kontinentálnej Európe chcú stať atraktívnymi pre ľudí, musia vyjsť zo svojho vždy pohodlného špecifického „kultúrneho kresťanstva“.

Teší ma, že na mnohých miestach je už niečo v pohybe. V roku 2017 vzniká špeciálny „Projekt púte do Echternachu. Stretnutie anglikánskych a starokatolíckych mladých.“ Svätý Willibrord vykonal pre evanjelizáciu Európy to, čo nikto iný. Ak chceme prinášať Božie slovo a Božie činy ľuďom, musíme za ne sami zaručiť.

V mene starokatolíckych a anglikánskych biskupov v Európe
+ Harald Rein, biskup Kresťanskokatolíckej cirkvi vo Švajčiarsku

Zdroj: http://www.willibrord.org/society/ch/WilliNews1610.pdf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.