Pamiatka sv. Wilibrorda z Utrechtu (7. novembra)

Starokatolícke cirkvi združené v spoločenstve Utrechtskej únie si dnes spoločne pripomínajú pamiatku svätého Wilibrorda z Utrechtu. Za svätého ho však považuje aj rímskokatolícka a pravoslávna cirkev, čo svedčí o ekumenickom dedičstve tohto svätca, ktorý žil ešte v čase nerozdelenej cirkvi prvého tisícročia.

Svätý Wilibrord bol anglosaský benediktínsky mních a misionár, ktorý sa narodil okolo roku 658 v Northumbrii. Býva označovaný aj ako „apoštol Frísov“. V roku 695 ho pápež Sergius II. vysvätil za biskupa a Wilibrord sa tak stal prvým utrechtským arcibiskupom, kde pôsobil až do svojej smrti v roku 739. V roku 714 pokrstil syna Karola Martela, budúceho francúzskeho kráľa Pipina Krátkeho.

Starokatolíci považujú sv. Wilibrorda za patróna Utrechtskej únie, keďže starokatolícky utrechtský arcibiskup, predseda Medzinárodnej starokatolíckej biskupskej konferencie, je považovaný za jeho nástupcu v priamej a neprerušenej línii úradu.

MODLITBA DŇA (KOLEKTA)

Dobrý Bože,
ty si poslal svätého biskupa Wilibrorda,
aby tým, ktorí dovtedy nepoznali Krista,
zvestoval nevýslovné bohatstvo jeho lásky.
Daj nám, ktorí sme pravdu evanjelia už spoznali,
nech dokážeme svetu vierohodne svedčiť o tvojej láske.
Prosíme o to skrze Ježiša Krista, tvojho Syna
a nášho brata a Pána, ktorý s tebou a Duchom Svätým
žije a život tvorí naveky.
Amen.

So svätým Wilibrordom z Utrechtu,
– chválime ťa, Pane!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.