Nemeckí starokatolíci a luteráni schválili spoločnú svadobnú liturgiu

V sobotu 5. novembra 2016 Spojená evanjelická luteránska cirkev v Nemecku (Vereinigte Evangelisch-Lutherische Kirche Deutschlands) na svojej generálnej synode prijala sobášny liturgický poriadok, ktorý starokatolícko-evanjelickým párom umožňuje uzavrieť ekumenické manželstvo.

Doteraz to zvyčajne fungovalo tak, že sa liturgia slávila podľa kostola, v ktorom sa konal obrad, a kázal duchovný z druhej cirkvi.

Nový formulár, ktorý vstúpi do platnosti 1. mája 2017, umožňuje uzavrieť ekumenicky zodpovedné a spoločne slávené manželstvo, pričom neobsahuje žiadne konfesionálne rozdelené časti. Jeho súčasťou sú evanjelické manželské sľuby a starokatolícke požehnanie manželov, ako aj možnosť slávenia eucharistie duchovnými oboch cirkví. Piesne sú taktiež vybrané z evanjelického i starokatolíckeho spevníka.

Biskup a synodáli Starokatolíckej cirkvi v Nemecku (Katholisches Bistum der Alt-Katholiken in Deutschland) tento formulár schválli už dávnejšie.

Viac informácií (v nemčine) nájdete na týchto stránkach:
http://www.alt-katholisch.de/meldungen/neuheiten.html?tx_ttnews%5Btt_news%5D=1003&cHash=810e67d8f8f5ff9b5951c88109a1bdf7
http://www.evangelisch.de/inhalte/139967/04-11-2016/oekumenische-trauung-zwischen-lutheranern-velkd-und-altkatholiken?kamp=b-070&kamp_r=start

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.