K sviatku všetkých svätých (1.11.2016)

Ako starokatolíci si dnes spolu s kresťanmi ostatných katolíckych tradícií pripomíname sviatok všetkých svätých. Hoci tento sviatok aj v súčasnosti vyvoláva množstvo otázok a aj kontroverzií medzi kresťanmi rôznych vyznaní, ktoré sú predmetom ekumenických dialógov, existujú aj viaceré zaujímavé pokusy o nové a moderné uchopenie otázky svätosti.

Jedným z takýchto pokusov je napríklad súsošie desiatich martýrov 20. storočia nad veľkou západnou bránou Westminsterského opátstva (Westminster Abbey), ktoré bolo slávnostne odhalené v roku 1998 a otázku svätosti sa usiluje uchopiť moderným a ekumenickým spôsobom.

Koho na tomto súsoší nájdeme? Pozrime sa spoločne na tieto postavy (začnime zľava):

Maximilian Kolbe – poľský rímskokatolícky kňaz, františkán – minorita, ktorý bol v roku 1941 zatknutý gestapom. Zomrel v hladovej komore koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, keď ponúkol svoj život za život iného väzňa – otca rodiny. Pápež Ján Pavol druhý ho v roku 1982 vyhlásil za svätého v Rímskokatolíckej cirkvi.

Manche Masemola – juhoafrická mučeníčka, ktorú v roku 1928 zabili jej vlastní rodičia, keďže sa začala pripravovať na krst v miestnom anglikánskom misijnom spoločenstve. Necelých 10 rokov po jej smrti ju cirkevná provincia v južnej Afrike označila za martýrku. Jej mama v roku 1969 konvertovala na kresťanstvo.

Janani Luwum – v rokoch 1974 až 1977 bol arcibiskupom anglikánskej Ugandskej cirkvi (Church Of Uganda) a jednou z najvplyvnejších postáv modernej cirkvi v Afrike. V roku 1977 bol zatknutý a krátko nato zavraždený na príkaz vtedajšieho prezidenta Idi Amina.

Alžbeta Ruská (Princess Elisabeth of Hesse and by Rhine) – pôvodne hessénska princezná, ktorá sa stala prostredníctvom manželského zväzku ruskou veľkokňažnou a následne rehoľníčkou. V roku 1918 bola zabitá boľševikmi a v roku 1992 ju ruská pravoslávna cirkev vyhlásila za svätú.

Martin Luther King, Jr. – americký baptistický kazateľ, bojovník za občianske práva a nositeľ Nobelovej ceny za mier. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších vodcov americkej histórie.

Monseñor Óscar Arnulfo Romero – bol od roku 1977 rímskokatolíckym arcibiskupom v San Salvadore. Pôvodne bol konzervatívec odmietajúci tzv. teológiu oslobodenia, no po smrti svojho priateľa pravicovými teroristami začal ostro kritizovať porušovanie ľudských práv v Salvadore. Odmietol prijať špeciálnu ochranku, nepriestrelné auto a prepustil svojho šoféra s odkazom, že kým nebude chránený jeho ľud, ani on sám nemôže prijať takéto podmienky. V marci 1980 bol zastrelený priamo počas slúženia omše v katedrále v nemocničnej kaplnke. Naša Starokatolická církev v ČR si ho pripomína ako mučeníka a aj rímskokatolícka cirkev ho v máji 2015 blahorečila.

Dietrich Bonhoeffer – nemecký luteránsky teológ, významná postava tzv. vyznávačskej cirkvi (Bekennende Kirche) a bojovník proti nacizmu. V roku 1933 vystúpil proti arizačným zákonom, ako aj proti nemeckému protestantskému združeniu Nemeckých kresťanov (Deutsche Christen), ktoré zastávalo a podporovalo nacistickú ideológiu, antisemitizmus a rasovú nenávisť. V roku 1943 bol zatknutý a v roku 1945 popravený v koncentračnom tábore Flossenbürg na priamy príkaz Adolfa Hitlera, ako jeden z odporcov nacizmu, ktorí boli spájaní s atentátom na Hitlera z 20. 7. 1944. Aj Bonhoeffera si v našej pripomíname ako mučeníka.

Esther John (pôvodným menom Qamar Zia) – vyrástla v moslimskej rodine v Britskej Indii a pod vplyvom biblickej knihy proroka Izaiáša a kresťanského vzdelávania sa rozhodla konvertovať na kresťanstvo. Jej rodina v roku 1947 odišla do novovzniknutého Pakistanu, kde ďalej tajne študovala Bibliu. Následne ušla z domu, keďže sa bála, že ju rodičia prinútia vydať sa, a začala pracovať v sirotinci, kde si zmenila svoje meno. Neskôr žila a pracovala v misijnej nemocnici spolu s americkými presbyteriánskymi misionármi. V roku 1960 bola priamo vo svojom dome náhle a brutálne zavraždená za záhadných okolností.

Lucian Tapiedi – bol papuánsky anglikánsky učiteľ a misionár, ktorý je jedným z novoguinejských mučeníkov – anglikánskych duchovných, učiteľov a zdravotníkov zabitých Japoncami v roku 1942 (celkovo 333 pracovníkov z rôznych kresťanských cirkví).

Wang Zhiming – bol čínsky pastor a evanjelista, ktorý bol v roku 1977 zabitý počas čínskej kultúrnej revolúcie – bol popravený na štadióne pred zrakom viac ako 10 000 ľudí.

Tento vybraný rad „svätcov“ 20. storočia nám ukazuje, akú rôznorodosť môžu nabrať naše ľudské príbehy viery. To, čo ich všetky tieto príbehy spája ako červená niť je, že vo všetkej svojej kultúrnej, národnej, politickej i denominačnej rozmanitosti dokázali nasledovať Krista a vydať o ňom svedectvo v konkrétnej situácii a v podmienkach, kde práve stáli. Ich životy sú nepochybnou inšpiráciou (nielen) pre kresťanov súčasnosti a nemali by zostať v zabudnutí.

A aj o tom všetkom je dnešný sviatok…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.