Deň obetí holokaustu a rasového násilia (9. september)

Dnes si pripomíname smutné výročie prijatia tzv. Židovského kódexu, ktorý sa stal symbolom toho, kam až môže naša spoločnosť zájsť, ak v nej dostatočne dlho živíme nenávisť voči menšinám. Až tak ďaleko, že jej členovia už viac nie sú ľuďmi. Môžu im byť odobrané všetky práva, môžeme im odobrať všetok majetok, môžeme na nich ľubovoľne útočiť…

hviezdaZnepokojuje nás, že sme aj v našej dnešnej spoločnosti svedkami takých prípadov nenávisti a neľudského zaobchádzania, akým je napr. príbeh 24-ročne Somálčanky Khadry Abdile a jej malého synčeka, ktorí síce na Slovensku dostali humanitárny azyl, no za posledného pol druha roka ich celkom šesťkrát napadli v uliciach Bratislavy (http://domov.sme.sk/c/20264509/bratislavska-mhd-somalcanku-napadli-sestkrat.html).

Zaráža nás taktiež, keď jeden z našich najvyšších predstaviteľov štátu verejne deklaruje svoj záväzok nepresadzovať práva LGBTI menšiny na Slovensku. (http://www.aktuality.sk/clanok/371282/s-zvolensky-eu-by-mala-viest-s-cirkvami-skutocny-nielen-formalny-dialog/).

ludaciAko starokatolícki kresťania cítime potrebu a zodpovednosť poučiť sa z našej nedávnej minulosti – z chýb našich vlastných predkov, ktorí mlčali pri utrpení svojich spoluobčanov.

Chceme preto aktívne prispieť k budovaniu takej spoločnosti a cirkvi, ktoré dokážu kriticky reflektovať vlastnú históriu a sú skutočne otvorené pre všetkých bez ohľadu na ich rasu, národnosť, farbu pleti, sociálne postavenie, pohlavie, či sexuálnu orientáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.