Štefan Šrobár: Ako Ježiš videl svoju smrť?

Autor: Gerges Samir

Jedným z najsilnejších zážitkov pre mnohých účastníkov liturgických slávností v rámci Veľkého týždňa býva počúvanie pašií. Na Kvetnú nedeľu sa striedajú pašie podľa Matúša, Marka a Lukáša, na Veľký piatok sú to každý rok Jánove pašie.

Máme tak možnosť všimnúť si, aké veľmi odlišné sú evanjeliové rozprávania o Kristovom umučení a smrti. Popri premýšľaní o tom, čo znamená Ježišovo umučenie pre nás, môžeme sa pýtať, čo umučenie znamenalo pre samotného Ježiša. V Liste Rimanom 4,25 sa píše, že Ježiš zomrel za naše hriechy. Ale použil by Ježiš takúto reč? Predvídal by všetky detaily svojej smrti a svojho víťazstva?

U Mk (8,31; 9,31; 10,31-34 s paralelami u Mt a Mk) nachádzame tri predpovede osudu Syna človeka. Tieto výroky o svojom konci, ktoré Ježiš vyslovil boli rozšírené a interpretované apoštolským ohlasovaním a aj  evanjelistami skôr než ich vložili do evanjelií. Potom máme právo a povinnosť pýtať sa, či sa tieto kázania a ohlasovania nestali presnejšími zo spätného pohľadu.

Ježiš pôvodne s najväčšou pravdepodobnosťou vyjadril všeobecné varovanie a informácie o svojom utrpení. (Nepriateľský osud odhaliteľný z príkladov prorokov a tiež pevnú dôveru, že Boh mu dá víťazstvo bez toho, aby do detailov vedel ako.) Ježiš kázal a učil, že Božie kráľovstvo sa uskutoční vtedy, keď ľudia uznajú svoju závislosť na Bohu. Modelom tohto kráľovstva nebola moc nad inými, ale bezmocnosť malého dieťaťa. Ako ľudia prichádzame do styku s bezmocnosťou, keď sa stretávame so skutočnosťou smrti. Má aj sám Ježiš, ohlasovateľ Božieho kráľovstva, zakúsiť zraniteľnosť zomierania ešte pred tým, ako mohlo byť toto kráľovstvo dosiahnuté v ňom a skrze neho?

Ježišovo poukázanie pri Poslednej večeri (Lk 21,16.18) na blízkosť Božieho kráľovstva potvrdzuje možnosť, že používal jazyk „kráľovstva“, aby vyjadril svoje chápanie vlastnej smrti. Príchod Božieho kráľovstva bude v sebe zahŕňať záverečné zničenie moci zla a Ježišovu konfrontáciu so Satanom počas súdu, o čom nachádzame zmienku vo viacerých úryvkoch Pašiového rozprávania (Mk 14,38; Lk 22,53; Jn 14,30).

Myšlienka na takúto konfrontáciu vysvetľuje ako sa zdá Ježišovu úzkosť pred týmto osudom a jeho dôvera v Božiu moc premôcť Satana mohla byť spôsobom vyjadrenia pravdy, ktorú zachytávajú autori Nového zákona, keď hovoria, že zomrel, aby odstránil hriech.

 

Literatúra:
Raymond, E. Drown: Kristus vo Veľkom týždni, Trnava: Dobrá kniha.

Štefan Šrobár
autor je teológ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.