Máme nového utrechtského arcibiskupa – Bernda Walleta!

Bernd Wallet, nový utrechtský arcibiskup

V sobotu 15. februára 2020 bol v katedrále sv. Gertrúdy v Utrechte za nového utrechtského aricibiskupa hneď v prvom kole voľby zvolený kanovník Bernd Wallet, doterajší dekan tejto katedrály a sekretár úradu arcibiskupa.

Bernd Wallet sa narodil v roku 1971 v Middelburgu a študoval v Utrechte najskôr históriu a neskôr aj teológiu. Jeho otec bol protestantský pastor, ale Bernda Walleta uchvátila krása liturgie, keď jedného dňa na Popolcovú stredu vošiel do katedrály sv. Gertrúdy v Utrechte. Prestúpil do starokatolíckej cirkvi a začal podľa svojho obdarovania tejto cirkvi slúžiť – najskôr ako miništrant, cirkevný kantor a pracovník diakonie.

Nejaký čas študoval teológiu v grófstve Yorkshire v Anglicku a paralelne absolvoval starokatolícky kňazský seminár v Amersfoorte. Pracoval aj pre Svetovú radu cirkví a celkovo osem rokov strávil v rôznych pastoračných funkciách v anglikánskej cirkvi v Anglicku. V roku 2006 prijal diakonskú vysviacku z rúk anglikánskeho arcibiskupa Yorku Johna Sentama. V roku 2007 bol vysvätený na kňaza v katedrále sv. Gertrúdy svojim predchodcom na utrechtskom stolci, arcibiskupom Jorisom Vercammenom.

Po svojom návrate do Holandska Bernd Wallet pôsobil ako vojenský kaplán pre kadetov holandského vojenského letectva a ako dekan a farár utrechtskej arcibiskupskej katedrály. Stal sa tiež osobným sekretárom utrechtského arcibiskupa, zodpovedným okrem iného aj za zahraničné vzťahy a spoluprácu v rámci Utrechtskej únie starokatolíckych cirkví a medzi starokatolíkmi a Anglikánskym spoločenstvom.

Biskupská vysviacka by sa mala uskutočniť 21. júna v Utrechte.

Gratulujeme novému arcibiskupovi k volbe a prajeme mu hojnosť Božieho požehnania!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.