Ďakovná bohoslužba za dar slobody + pásmo Karel Kryl ako prorok (17. november 2019)

30. výročie novembra '89

Aj veriaci majú novembru ’89 za čo ďakovať. Podobne ako sekulárna spoločnosť však na to neraz nielen zabúdame, ale niektorí z nás jeho odkaz, žiaľ, aj pošliapavajú a dehonestujú.

Nám sa však aj s odstupom stále zdá, že zápas za slobodu a demokraciu v našej krajine pred 30. rokmi mal hlboký rozmer, ktorý nás presahuje. Jednota, nenásilie a spolupatričnosť ľudí na studených novembrových námestiach je aj dnes nesmierne silným svedectvom o túžbe po slobode a zmene pomerov.

Okrúhle výročie novembra preto oslávime ekumenickou bohoslužbou medzi posvätným a profánnym, sekulárnym a sakrálnym.

Radi by sme v tento deň v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci o 16.30 h zorganizovali ekumenicky otvorenú bohoslužbu, pri ktorej namiesto tradičných „kostolných“ piesní zaznejú piesne novembra o láske, slobode a jednote. Namiesto kázne by sme v túto nedeľu dali radi priestor svedectvám ľudí, ktorí sa pred rokom ’89 pohybovali v disente a motivovaní svojou vierou sa nebáli vzoprieť totalitnému režimu, v ktorom žili.

Po bohoslužbe sme medzi nás pozvali členov československého „Literárního kroužku“ vo Viedni, ktorí si pripravili literárno-dramatické pásmo o Karlovi Krylovi ako netradičnom prorokovi svojich čias.

Chceme sa takto prihlásiť k odkazu novembra ’89 a byť tiež nositeľmi jeho hodnôt v súčasnosti.

Všetci sú srdečne vítaní!

Udalosť na Facebooku nájdete TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.