Korupcia je apokalypsa demokracie 🦍

(Foto: Ivan Majerský)

(Foto: Ivan Majerský)

„Korupcia je apokalypsa demokracie, rúhanie, kultúra smrti, zlo, proti ktorému treba rázne bojovať,“ povedal výstižne v jednej zo svojich kázní rímsky biskup, pápež František.

Korupčná kauza Gorila, ktorá už pred niekoľkými rokmi vyhnala mnohých z nás do ulíc, a ktorá dnes opäť ožila po zverejnení nahrávok v médiách, ako aj nedávno publikovaná komunikácia z aplikácie Threema, ani nás kresťanov nenechávajú ľahostajnými. Sú mrazivým a znepokojivým svedectvom o fungovaní našej spoločnosti.

Znepokojuje nás však aj ticho zo strany najvyšších cirkevných predstaviteľov na Slovensku. Naše kresťanské svedomie nám nedovolí mlčať – hlavne po vražde mladého novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Spolu s rímskym biskupom Františkom sme presvedčení, že „korupcia, čiže skazenosť je jedna z foriem rúhania; je jazykom Babylonu, pre ktorý ‚neexistuje Boh‘, len ‚boh peňazí, boh blahobytu, boh vykorisťovania‘.“

Voláme preto po spravodlivosti a po dôslednom vyšetrení medializovaných káuz. Vyzývame tiež predstaviteľov cirkví, aby nemlčali, keď sa deje neprávosť, aby uplatnili svoju autoritu a nebáli sa byť svedomím v spoločnosti.

„Čo je koreňom zotročovania, nezamestnanosti, neúcty k spoločnému dobru a k prírode? Korupcia, ten smrtiaci proces, ktorý živí kultúru smrti. Pretože honba za mocou a majetkom nepozná medze. Proti korupcii sa nebojuje mlčaním. Musíme o nej hovoriť, verejne odsúdiť prejavy jej zla, porozumieť, o čo tu ide, aby sme sa mohli s rozhodnosťou zasadiť za to, aby milosrdenstvo prevážilo nad podlosťou, krása nad ničomnosťou,“ hovorí opäť rímsky biskup František.

Ani my preto nebudeme ticho – a voláme k tomu aj ostatných veriacich a ľudí dobrej vôle. Chceme byť prorockým hlasom vtedy, keď nás naozaj treba počuť.

#Starokatolíci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.