Parabible v Bratislave (9. 3. 2019)

Ježiš sa narodil v Berouně a jeho učeníci sú VIP hosťami na večierku. Ako by asi mohol vyzerať Ježišov príbeh, keby sa odohral dnes? ok21 – Spoločnosť pre otvorené kresťanstvo 21. storočia a Starokatolíci v Bratislave zorganizovali 9. marca 2019 stretnutie, v rámci ktorého Alexandr Flek, teológ, kazateľ a prekladateľ biblie, predstavil svoj najnovší projekt Parabible. Je to pokus o moderné prerozprávanie Ježišovho príbehu v kontexte dnešného Česka. Prinášame vám niekoľko ukážok z tohto zaujímavého projektu:

SÍTĚ
Matouš 21:1-11

Jednou se šel projít kolem přehrady a v Těrlicku potkal dva kamarády z dětství, jak štelují antény, aby svou obec připojili k síti. Byli to ajťáci Šíma (později známý pod přezdívkou Rocky) a jeho bratr Ondra. „Měl bych pro vás nabídku,“ řekl jim. „Pojďte se mnou radši propojovat lidi!“ Hned se pro ten Ježíšův startup nadchli. Opustili své slušně rozjeté kariéry a šli s ním zakládat síť lidí. Hned vedle v Albrechticích pak potkal další dva bývalé spolužáky – Kubu a Jendu Sikorovy. Už léta dělali správce sítě v rodinné firmě u táty. Dal jim stejnou nabídku a hned si plácli. Opustili podnik starého Sikory a šli stavět network, jaký tu ještě nebyl.

ŽÍZEŇ
Jan 4:5-26

„Prosím tě, něco mi vysvětli. Husiti a katolíci spolu válčili, Koniáš pálil knihy, byla inkvizice, hony na čarodějnice, křižáci a všechny tyhle hrůzy. A vy říkáte, že se dneska národ má vrátit ke křesťanství. Že prý to je to jediný správný náboženství…“ „Bingo!“ rozhodil rukama Ježíš, „To je přesně ten problém. Náboženství nikdy není řešení. Lidé uctívají Boha různými způsoby, ale to neznamená, že ho znají. Není potřeba vrátit se k náboženství, ale k našemu Otci v nebesích. Blíží se doba (a už je tady), kdy lidi nebudou řešit, jaké je to pravé náboženství, ale jak opravdově žít – jak přesáhnout sama sebe, dotknout se nebe a žít smysluplně a pravdivě. O to jde. Bůh touží, aby po něm lidé toužili. Žízní po všech žíznivých.“

(Celý text tu 👉 https://goo.gl/bybAfP)

JEŽÍŠ NA HRAD
Matouš 21:1-11

Na chodnících ho vítaly davy příznivců. Někdo dokonce na ulici rozvinul červený koberec a všichni trhali rozkvetlé šeříky a házeli je na něj, když projížděl kolem. Nakonec dav zhoustl tak, že zablokoval dopravu zepředu i zezadu a skandoval: „Už je to tady!“ „Z Nazaretu na Hrad!“ „Ať žije Ježíš Osvoboditel!“ Celým městem otřásalo revoluční nadšení. Mnozí ale nechápali, co se děje, a tak se ptali: „Kdo to tam jede na kole?“ „Ježíš!“ odpovídali ti, kdo se vyznali. „Nestranický kandidát odněkud z Moravy…“

(Celý text tu 👉 https://goo.gl/qx4iRb)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.