O čo išlo Martinovi Lutherovi? Diskusia o 500. výročí reformácie v Trnave (22. novembra 2017)

Jedným zo zaujímavých tohtoročných kultúrno-historických momentov bolo 500. výročie reformácie.

Kresťanské cirkvi a rôzne teologické grémiá sa už s niekoľkoročným predstihom pripravovali na 31. október 2017, aby si adekvátne pripomenuli symbolický dátum, keď augustiniánsky mních Martin Luther zverejnil svojich 95. výpovedí proti odpustkom. Hoci vtedy pravdepodobne ani len netušil, akú veľkú odozvu týmto nepatrným krokom vyvolá, spustil vtedy proces, ktorý zásadne zmenil naše dejiny – a to nielen tie cirkevné.

V minulosti kresťania hlásiaci sa k reformačnému odkazu sté výročia reformácie často využívali na zdôraznenie opodstatnenosti rozdelenia cirkvi či oslavu Luthera ako národného hrdinu a osloboditeľa, kým kresťania nasledujúci pápeža ich považovali za temnú škvrnu cirkevných dejín, keď mnohí kresťania odpadli od „jedinej pravej viery“.

Náš kontext je však značne odlišný. Katolícko-evanjelická komisia pre jednotu už v roku 2013 vydala dokument s názvom Od konfliktu k spoločenstvu, ktorý zdôrazňuje, že v čase globalizácie, sekularizmu a úsilia o kresťanskú jednotu je čiernobiele videnie dejín neprípustné. Pápež František sa už 31. októbra 2016 vôbec prvýkrát v histórii zúčastnil v tento deň ekumenickej bohoslužby v evanjelickej katedrále v Lunde a predsedníčka Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku Margot Kassmann vzniesla sebakritickú otázku, či máme v roku 2017 ešte vôbec čo oslavovať.

O čo vlastne išlo Martinovi Lutherovi? Ako sa zo zbožného mnícha a profesora teológie stal reformátor cirkvi? Ako si reformáciu v tomto roku pripomenuli kresťanské cirkvi vo svete a na Slovensku? Vyšli u nás nejaké knihy, ktoré stoja za pozornosť? A má reformačný odkaz čo povedať aj sekulárnym ľuďom 21. storočia?

O týchto a ďalších otázkach bude v stredu 22. novembra o 19:00 v Berlineri na Pekárskej 40 diskutovať Martin Kováč, doktorand teológie a starokatolícky kňaz, so svojimi hosťami doc. Ondrejom Prostredníkom a Petrom Križanom.

Ondrej Prostredník je známy slovenský evanjelický teológ, farár a bývalý dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde momentálne stále pôsobí ako výskumný pracovník. Momentálne vedie riešiteľský tím grantu s názvom Lutherove exegetické riešenia vybraných Pavlových textov z pohľadu súčasného výskumu. Jeho publicistické texty vychádzajú pravidelne každý týždeň v rubrike Slovo Ondreja Prostredníka v denníku SME. V minulosti taktiež pôsobil ako generálny tajomník Ekumenickej rady cirkví na Slovensku.

Peter Križan je predseda Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia – ok21 a lekár – genetik. V minulosti pôsobil v združení Teofórum. V spolupráci s významným katolíckym teológom Hansom Küngom v roku 2011 editoval publikáciu s názvom Zradené proroctvo: Československá podzemná cirkev medzi Vatikánom a komunizmom, ktorá vyšla v slovenskom i nemeckom vydaní. Prostredníctvom združenia ok21 spolupracuje s ďalšími reformnými iniciatívami v Európe i vo svete.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.