75. výročie vyplienenia Lidíc a farár Josef Štemberka (10. 6. 2017)

Dnes je 75. výročie od vypálenia dedinky Lidice ako pomsty nacistov za úspešný atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha v rámci operácie Anthropoid, ktorý spoločne spáchali Slovák Jozef Gabčík (prezident Andrej Kiska ho 26. 5. 2017 posmrtne povýšil na generálmajora) a Čech Jan Kubiš. Toto výročie nám však pripomína aj náš cirkevný kalendár!

Je totiž zároveň dňom úmrtia lidického farára Josefa Štemberku, ktorého životný príbeh je mimoriadne zaujímavý. Vo svojich 73 rokoch sa práve chystal odísť do dôchodku a odsťahovať sa z Lidíc, no jeho nástupca sa zdržal a poprosil ho, či by nemohol zostať v obci slúžiť ešte tri dni. Jedným z týchto dní však bol aj osudný 10. jun 1942. Napriek tomu, že Štemberku správa o obkľúčení Lidíc nemeckými vojakmi zastihla v Kladně, rozhodol sa vrátiť a byť nablízku svojim sestrám a bratom. Hoci mu nacisti mali ponúkať milosť, on ju odmietol.

Tento deň je pre nás spomienkou na všetky nevinné obete totalitárnych režimov, ale aj na tých, ktorí sa týmto násilnostiam dokázali postaviť tvárou v tvár. Môžeme sa však zamyslieť aj nad tým, koľkí z nás by dnes boli ochotní urobiť to isté, čo urobil Josef Štemberka pre svojich veriacich…

MODLITBA DŇA
Bože vernosti a odvahy, ty si stál pri svojom kňazovi Josefovi, aby zachoval vernosť svojim bratom a sestrám v dobrom aj v zlom a ako verný pastier položil svoj život vedľa tých, ktorým slúžil. Daj, nech ani nám nikdy nechýba solidarita s obeťami násilia a zlovôle, ani schopnosť niesť kríže spolu so svojimi blížnymi. Prosíme o to skrze tvojho Syna Ježiša Krista, nášho Pána a brata, ktorý s tebou a s Duchom svätým žije uprostred nás teraz i na veky. Amen.

S Josefom Štemberkom z Lidíc
– chválime ťa, Pane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.