Prezident vetoval sprísnenie zákona o registrácii cirkví

Zdroj: www.prezident.sk

V utorok 20. novembra 2016 prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade Slovenskej republiky novelu zákona, ktorá mala od budúceho roka sprísniť registráciu nových cirkví a náboženských spoločností na Slovensku. Podľa tejto novej úpravy z dielne Slovenskej národnej strany sa mal zvýšiť minimálny počet plnoletých členov pre registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti z 20-tisíc členov na 50-tisíc členov.

Prezident vo svojom odôvodnení uvádza: „Ustanoviť taký vysoký počet plnoletých osôb na registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, aký je v schválenom zákone, mieri proti ľudskej dôstojnosti a osobnej autonómii . Podľa schváleného zákona , ak sa jednotlivec nestane súčasťou 50- tisícového zoskupenia plnoletých osôb, ktoré pri výbere cirkvi alebo náboženskej spoločnosti zmýšľajú rovnako ako on, tak bol v podstate zbavený svojej možnosti hodn otového výberu v takej citlivej oblasti, ako je náboženská sloboda. A je tak nútený nevyužiť svoje hodnotové možnosti, respektíve rezignovať na ich uplatnenie.“

„Zvýšenie počtu členov podľa schváleného zákona nie je nevyhnutné ani primerané sledovanému cieľu, ktorým je zabrániť špekulatívnym registráciám,“ zdôraznil prezident  Kiska. Uvádzané dôvody podľa neho nie sú ani relevantné, ani postačujúce pre takýto zásah do základných práv a slobôd garantovaných ústavou SR aj Európskym dohovorom o ľudských právach.

Veľmi si vážime triezvy prístup pána prezidenta, ktorým sa postavil proti tomuto návrhu zákona, ktorý považujeme za iracionálny, neprimerane tvrdý a diskriminačný.

Viac informácií nájdete na oficiálnych stránkach kancelárie prezidenta SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.