Utrechtský arcibiskup a uppsalská arcibiskupa podpísali dohodu o plnom sviatostnom spoločenstve

utrechtuppsala1V stredu 23. novembra popoludní utrechtský arcibiskup Joris Vercammen a uppsalská arcibiskupka Antje Jackelén spoločne v katedrále v Uppsale podpísali dohodu o plnom sviatostnom spoločenstve medzi starokatolíckymi cirkvami Utrechtskej únie a Švédskou cirkvou (Svenska kyrkan), najväčšou luteránskou cirkvou v Európe.

Po spoločnom vyznaní viery (kréde) starokatolícky kňaz Peter Fe
enstra a švédsky kňaz Jenny Sjögreen prečítali text vyhlásenia o spoločenstve, ktorú arcibiskupi následne podpísali a pozdravili sa liturgickým znakom pokoja.

„Záverečná správa dialógu je základným teologickým textom, ktorý vedie k uznaniu jednoty. Nevytvorili sme niečo nové. Objavili sme naše spoločenstvo.“ vysvetlil arcibiskup Vercammen.

utrechtuppsala2To, čo spája obe cirkvi je bohatý liturgický život s eucharistiou vo svojom srdci, zachovanie si historickej apoštolskej postupnosti, možnosť svätenia žien do všetkých stupňov úradu a dlhodobý záväzok voči ekumenizmu, v ktorom jednota nemusí byť synonymom uniformity.

Podobné oslavy vzájomného plného sviatostného spoločenstva sa uskutočnia aj v Utrechte na jar 2017.

Oficiálne správy o tejto ekumenicky významnej udalosti ako aj text spoločného vyhlásenia nájdete tu:
http://www.utrechter-union.org/?b=501 (nemčina)
http://www.utrechter-union.org/?b=502 (angličtina)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.